افزایش تنش ها میان طالبان و دولت پاکستان

0

روزنامه دان پاکستان امروز دوشنبه با انتشار یک نوشته تحلیلی از اعزاز احمد چودری، دیپلمات و رئیس موسسه مطالعات استراتیژیک گفته که پاکستان بار دیگر با یک تهدید از سوی افغانستان مواجه است.
رییس موسسه مطالعات استراتیژیک اسلام آباد در این نوشته گفته که گروه‌های تروریستی در حال بازگشت به افغانستان تحت کنترول طالبان هستند.
در تحلیل روزنامه دان آمده است پاکستان و کشورهای منطقه باید طالبان افغانستان را متقاعد کنند که از گروه‌های تروریستی مانند شاخه خراسان داعش، تحریک طالبان پاکستان و ارتش آزادی بخش بلوچستان، میزبانی نکند.
این در حالی است که تنش ها میان نیروهای طالبان پاکستان و نیروهای دولت پاکستان در مناطق مرزی رو به فزونی گذاشته و میانجی گری های سران طالبان افغانستان در راستای بهبود روابط و کاهش تنش ها در عمل فاقد نتیجه بوده است.
همین اکنون هم طالبان پاکستانی ادعا می کنند که ارتش پاکستان، دو عضو آنها را در مناطق قبایلی کشته است؛ رویدادی که برای شروع موج جدید خشونت های خونین، کافی به نظر می رسد.
از سوی دیگر ملا یعقوب مجاهد؛ وزیر دفاع طالبان، از پاکستان خواست که اجازه ندهد هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی از حریم هوایی این کشور گذشته و به خاک افغانستان حمله کنند.

او گفت: «امریکایی‌ها هنگام خروج سیستم رادار ما را از کار انداخته و از بین بردند؛ اما اطلاعات ما نشان می‌دهد که آنها [پهپادهای امریکایی] از طریق پاکستان وارد افغانستان می‌شوند و از حریم هوایی پاکستان استفاده می‌کنند و ما از پاکستان می‌خواهیم از حریم هوایی‌اش علیه ما استفاده نشود».
هر چند وزارت خارجه پاکستان اظهارات ملایعقوب مبنی بر استفاده هواپیمای بی‌سرنشین امریکا از حریم هوایی این کشور را رد کرده و در طی بیانیه ای اظهار داشته که «چنین ادعاهای گمانی، بسیار تأسف‌آور و با هنجارهای رفتار دیپلماتیک مسوولانه در تضاد است».
اما با توجه به شرایط موجود و تنش های فزاینده میان دولت پاکستان و طالبان پاکستانی که موجب افزایش نگرانی دولت پاکستان در خصوص اوضاع امنیتی مرزهای مشترک این کشور با افغانستان نیز گردیده است به نظر می رسد پاکستان حریم هوایی خویش را در اختیار ایالات متحده امریکا قرار داده و از این طریق سعی دارد تا به نوعی از تهدیدات امنیتی در مرزهای خویش با افغانستان بکاهد.
از سوی دیگر طالبان با بیان علنی این ادعا که پهپادهای امریکایی از قلمرو پاکستان بر افغانستان حمله می کنند، تنش پنهان اسلام آباد با کابل را وارد مرحله ای جدید کرده اند. به این ترتیب، این سوال خلق می شود که آیا روابط طالبان با افغانستان وارد فاز تنش آلود شده و به جدایی این دو از یکدیگر ختم خواهد شد یا میانجی گری های شبکه حقانی با سران پاکستان نتیجه داده و روابط آنان به روند عادی بازخواهد گشت؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید