نگرانی اعضای شانگهای از گسترش تروریسم در افغانستان

0

نوزدهمین نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی ازبکستان برگزار شد.
همکاری‌های بین‌المللی در حوزه دفاعی، ثبات و امنیت در کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و هماهنگی کشورهای عضو برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدها را می توان از مهمترین عناوینی به حساب آورد که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این نشست وزیران دفاع روسیه، هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان و همچنین بلاروس به عنوان کشور ناظر سازمان همکاری شانگهای حضور داشتند.
شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان در پیامی برای نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد که کانون های تنش درازمدت جدیدی در جهان در حال شکل گیری است.
سرگئی شویگو رئیس دپارتمان نظامی روسیه در بخشی از سخنرانی خود در این نشست گفت: وضعیت در افغانستان، جایی که سازمان های تروریستی بین المللی مانند داعش و القاعده به طور فزاینده ای فعال هستند، همچنان یک چالش جدی برای امنیت آسیای مرکزی است.
راجنات سینگ، وزیر دفاع هند نیز گفت خاک افغانستان نباید برای تهدید یا حمله به هیچ کشوری با دادن پناهگاه، آموزش و حمایت مالی برای عملیات تروریست ها مورد استفاده قرار گیرد.
این مقام دفاعی هند در سخنرانی خود در جمع وزرای دفاع بار دیگر بر حمایت هند از یک افغانستان ” امن و باثبات” تاکید کرد.
سینگ افزود که هند از افغانستانی امن و صلح‌آمیز حمایت می‌کند، که آشتی ملی باید از طریق«گفت‌وگو و مذاکره» حاصل شود، و همچنین اظهار داشت که «یک ساختار سیاسی گسترده، فراگیر و نماینده باید ایجاد شود».
این مقام هندی همچنین در سخنرانی خود در این گردهمایی بر ضرورت ارائه کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کرد.
مشاور امنیت ملی ازبکستان نیز گفت: تروریسم و افراط‌گرایی در افغانستان، تهدید برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای است.
ویکتور محمودوف در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد که نظارت بر مرزها باید بیش از پیش تقویت شود.
در پایان این نشست، وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بیانیه مشترکی از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کردند.
وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای بر این باورند که یکی از مهمترین عوامل حفظ و تقویت امنیت و ثبات در فضای سازمان همکاری شانگهای، حل سریع اوضاع در افغانستان و تقویت تدابیر جامعه جهانی و کشورهای عضو شانگهای برای غلبه بر بحران های موجود در این کشور میباشد.
بنابراین به نظر می رسد که طالبان طی یکسال گذشته، نتوانسته اند اعتماد کشورهای همسایه و منطقه را به دست آورند و درباره پایبندی به وعده های خود مبنی بر قطع ارتباط با تروریزم یا مبارزه با گروه های تروریستی به منظور جلوگیری از حمله از خاک افغانستان بر کشورهای دیگر، اطمینان لازم را فراهم سازند.

درگیری های مرگبار مرزی با کشورهای همسایه، راکت پراکنی های منسوب به داعش از خاک افغانستان بر کشورهای همسایه، کشته شدن ایمن الظواهری؛ رهبر القاعده در کابل، ادامه تحرکات ضد امنیتی منسوب به داعش در داخل کشور و حتی در کابل پایتخت و نگرانی ها درباره قدرت گیری روزافزون گروه های جهادی منطقه ای با الهام از پیروزی طالبان در افغانستان، از عمده ترین مسایلی است که کشورهای همسایه و منطقه را به شدت نگران کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید