در نشست جدید طالبان چه گذشت؟

0

نشست یک‌روزه رهبران طالبان، علما و متنفذین افغانستان که با حضور نزدیک به سه هزار نفر در شهر قندهار برگزار شد، با صدور قطعنامه‌ای به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ در قطعنامه قندهار، از سه روز در تقویم به عنوان روزهای پرافتخار طالبان یاد شده است؛ ۲۸ اَسَد ۱۲۹۸، روز اعلام استقلال افغانستان از بریتانیا، ۲۶ جَدی سال ۱۳۶۷ که به نام روز شکست روس‌ها در تاریخ افغانستان ثبت است و تاریخی جدید که طالبان ثبت کرده‌اند؛ یعنی ۹ سُنبُله ۱۴۰۰ که از آن به نام روز شکست نیروهای آمریکایی یاد شده است.

در نشست قندهار چه گذشت؟ محتوای قطعنامه حکومت طالبان در قندهار چه بود؟

در ماده اول قطعنامه این نشست، حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به کابل در ماه سرطان را محکوم کرده و آن را نقض توافقنامه دوحه، خلاف قوانین بین‌المللی و نقض خاک افغانستان خوانده است.
در ماده دوم، این قطعنامه بدون نام بردن از کشوری، آمده است که هر کشور همسایه که به استفاده از فضای خود برای حمله به افغانستان اجازه داده است نیز در این «جنایت شریک است» و تأکید شده که چنین تصمیمی عواقب بدی خواهد داشت.
پاکستان تنها کشوری است که متهم به واگذاری آسمان خود به نیروهای آمریکایی در ماجرای حمله به یک منزل مسکونی در منطقه «شیرپور» شهر کابل که گفته شده است، ایمن الظواهری رهبر گروه تروریستی القاعده و خانواده‌اش در آن سکونت داشته‌اند، می‌باشد.

این نشست در حالی برگزار شده که پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده در حمله پهپادی آمریکایی در کابل، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز طالبان را به نقض فاحش توافقنامه دوحه متهم کرد و گفتگوهای میان نمایندگان آمریکا وطالبان را تحت الشعاع خود قرار داده است.
طالبان در نشست قندهار یکبار دیگر از جامعه جهانی، کشورهای منطقه، سازمان ملل و سازمان همکاری‌های اسلامی خواستند که امارت طالبان را به عنوان «نظام مشروع» به رسمیت بشناسند. کشورهای جهان مشروعیت حکومت طالبان را مشروط به ایجاد حکومت فراگیر، تأمین حقوق زنان، گروه‌های قومی و مذهبی و تأمین آزادی بیان و رسانه‌ها و قطع ارتباط با گروه های تروریستی، دانسته‌اند.

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان بنا بر ادعای امارت اسلامی، در این نشست سخنرانی کرده و تعامل خود با آمریکا را بندگی توصیف کرده، به گفته وی جهانیان به خاطر تعامل و مشروعیت بین المللی می خواهند به نام حقوق بشر حدود عمل نشود، اما طالبان در هر صورت حدود را اجرا می کند.
وی افزود: در توافق دوحه چیزی در مورد حدود وجود ندارد وآماده است تا بر اساس شریعت اسلامی دوباره با آمریکا بجنگد.
آخوندزاده از مخالفان نظام طالبان و آن‌هایی که علیه امارت می‌جنگند، خواست دلیل مخالفت خود را بیان و خواسته‌هایشان را مطرح کنند.

از سوی دیگر هنگام سخنرانی رهبر طالبان، خبرنگاران را از نشست بیرون کرده‌اند. این درحالی است که در مورد زنده بودن ملا هبت‌الله تردیدهایی وجود دارد و تاکنون تنها یک تصویر از هبت‌الله آخوندزاده در رسانه‌ها منتشر شده است.

امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه حکومت طالبان در افغانستان در این نشست گفت: افغانستان دیگر میدان نبرد ابرقدرت‌ های جهان نخواهد بود.
متقی با اشاره به اینکه از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد، اضافه کرد: هیچ کشوری نباید پس از این افغان‌ ها را مورد آزمایش قرار دهد. بگذارید مردم فقیر این سرزمین به زندگی خود ادامه دهند و ما «خواهان تعامل مثبت با جهان» هستیم.

بنابراین گروه طالبان اهداف برگزاری این نشست را اعلام نکرده بودند و مشخص نیست چنین نشست‌های پر هزینه‌ای در شرایطی‌که کشور هر روز بیشتر در کام فقر و بحران اقتصادی فرو می رود، به چه منظوری برگزار می‌شود. طالبان یکصد و سومین سالروز استقلال افغانستان را در حالی تجلیل کردند که تاکنون هیچ کشوری، امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است و آزادی‌ زنان و فعالیت‌های سیاسی محدود شده و فقر و گرسنگی بیداد می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید