ایست های بازررسی طالبان برای شناسایی ماموران دولت !

0
ایست‎های بازرسی طالبان

گروه طالبان می‌گوید برای شناسایی کارمندان دولت و “افراد دشمن” در برخی بزرگ‌راه‌های افغانستان ایست بازرسی احداث کرده است.

در روزهای گذشته مسافرانی که در شاهراه لوگر-کابل و بزرگراه کابل-قندوز رفت‌و‌آمد می‌کردند می‌گفتند ناامنی در این شاهراه‌ها رو به افزایش است و طالبان در آن ایست‌های بازرسی گذاشته‌اند و به دنبال ماموران دولتند.

وزارت دفاع افغانستان افزایش ناامنی‌ در این مسیرها را تایید می‌کند و می‌گوید برنامه‌هایی برای محافظت از غیرنظامیان و تامین امنیت شاهراه‌های کشور دارد.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت اسدالله خالد، سرپرست این وزارت اخیراً از ولایت لوگر و بزرگراه‌های کابل-لوگر و کابل-پکتیا بازدید کرده است و از فرماندهان محلی خواسته که برای امنیت این مسیرها دست به کار شوند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی فارسی گفت آنها پس از دریافت گزارش‌ سفر کارمندان دولت با وسایل نقلیه عمومی، این ایست‌ها را ایجاد می‌کنند. او تاکید کرد در این ایست‌های بازرسی‌ با مردم با مدارا رفتار می‌شود و مسافران آزار و اذیت نمی‌بینند.

این درحالی‌ است که این روزها روند تبادل زندانی بین دولت و طالبان در جریان است اما مشخص نیست که طالبان به کدام دلیل اقدام به بازداشت کارمندان دولتی می‌کنند.

ایست‎های بازرسی طالبان

شاهراه جنوب شرقی لوگر و شمال شرقی قندوز همه روزه شاهد درگیری است که علاوه بر نیروهای افغان و طالبان به غیرنظامیان نیز آسیب می‌رساند.

در کنار خطر مین‌های کنار جاده، فعالیت‌ راهزنان، درگیری‌ طالبان و نیروهای امنیتی، این ایست‌های بازرسی مشکل تازه‌ایست که مسافران از آن شکایت دارند.

آنها می‌گویند که تقریباً هر روز در جاده لوگر-کابل درگیری است. در روزهای گذشته ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی نشر شده که در آن افراد طالبان در جاده عمومی در مرکز ولایت لوگر وسایل نقلیه و مسافران را بازرسی می‌کنند.

چند روز پیش نیز دوازده سرنشین یک خودروی مسافربری در جاده خوست-پکتیا، در میانه درگیری نیروهای دولتی با طالبان زخمی شدند.

زلمی راننده جاده پکتیا-کابل می‌گوید در بیشتر سفرها شاهد درگیری و خشونت‌ بوده و عبور از این مسیر به سان بازی با زندگی است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید