شورش‌، بی نظمی و نقص حاکمیت قانون می تواند ابزار بٌرد ترامپ در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ باشد

0

شورش و ایجاد بی نظمی به صورت گسترده و فراگیر در امریکا در زمان ریاست جمهوری دور نخست رئیس جمهور نیکسون در سال ۱۹۶۸ هم رخ داده بود، اما نیکسون با مدیرت دقیق توانست از آن به عنوان یک فرصت در جهت پیروزی دوری بعدی ریاست جمهوری خود استفاده نماید.
اکنون در وضعیت فعلی رئیس جمهور ترامپ هم در کازارهای انتخاباتی خود سعی می کند، روی دیگر اعتراضات اخیر را به مردم نشان دهد و احتمال دارد تاریخ بار دیگر همچون سال ۱۹۶۸ تکرار شود.

در سال ۱۹۶۸ رئیس جمهور نیکسون پس از دو سال اعتراضات خونین در شهرهای امریکا قصد داشت، کارزار انتخاباتی خود را علیه هوبرت هامفری، کاندیدای حزب دموکرات‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری راه اندازی نماید، نیکسون هدف آرای خود را مردم سفیدپوست امریکا که به‌ شدت از رفتار و شورش های سیاه پوستان ترسیده بودند، قرار داد.

معروف‌ترین تبلیغات کارزار انتخاباتی نیکسون نشر هدفمند فیلم‌هایی از صحنه‌ها، شورش‌ها و آشوب‌هایی بود که در اخیر صدایی از نیکسون با این محتوا پخش می گردید ( #من به شما قول می‌دهم که نظم و آرامش را به ایالات‌متحده بازگردانم )

ریچارد نیکسون می‌دانست که با استفاده از خیزش‌های مردمی از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۸ چگونه علیه هوبرت ‌هامفری، کاندیدای دموکرات ها وارد میدان شود و جمله مشهور هامفری را که گفته بود، ( گارد ملّی پاسخی به این مشکلات نیست ) بی‌اثر کند.‌
در جانب مقابل هامفری نیز پیش‌بینی کرده بود که اگر اوضاع کنترل نشود، شورش‌ها به تمام شهرهای بزرگ آمریکا سرایت خواهد کرد. وی سپس با بزرگ کردن مشکلات حاشیه‌نشینان و سیاه پوستان معترض گفته بود که ( #اگر در حاشیه زندگی می‌کردید، بیشتر با مشکلات آنها آشنا می‌شدید )
هامفری در صدد آن بود تا از این شورش‌ها استفاده کند و تصریح کرده بود که او می‌تواند خود رهبری برای این قیام باشد.
نیکسون اما در جهت دیگر حرکت می کرد، او وارد صفحات مجلات و روزنامه‌ها شد و مدام این سوال را مطرح می‌کرد: ( #چه کسی مسئول شکست قانون و حاکم کردن بی‌نظمی در کشور است ) وی سپس خود پاسخ آن را می‌داد و این شورش‌ها را متوجه اظهارات ‌هامفری می‌کرد.

زمانیکه نیکسون کارزار انتخاباتی خود را به راه انداخت، به‌نظر می‌رسید که رویکرد وی شبیه آخرین کارزار انتخاباتی‌اش باشد، با اراده و مصمم و بدون هیچ دغدغه ای روحی و روانی از ناحیه اعتراضات.
مطالعات در قسمت شخصیت فردی نیکسون نشان می دهد که وی در حوزه سیاست از تجارب عمیق برخوردار بود، بخصوص در حوزه سیاست خارجی.
اما در آن شرایط هرج و مرج داخلی این‌بار وی رویکرد متفاوتی را برگزید و آن اتکا روی ( نظم داخلی ) بود. محک اتخاذ این رویکرد نیز در انتخابات ایالتی که رونالد ریگان کاندید فرمانداری کالیفرنیا بود زده شده بود و در نهایت ریگان در انتخابات ایالتی ۱۹۶۶با شعار بازگرداندن نظم و قانون در انتخابات ایالتی پیروز شد.

حال سال ۱۹۶۸ بود و فصل انتخابات ریاست جمهوری آن هم بعد از چندین ماه شورش و اعتراضات خونین در بسیاری از شهر های امریکا. در این راستا برنامه کارزار انتخاباتی نیکسون هم روی بازگرداندن نظم و آرامش متمرکز گردید.
بالاخره این تاکتیک موثر واقع شد و نیکسون برنده شد. تجربه و درسی از تاریخ که می‌تواند مورد توجه جو بایدن رقیب ترامپ نیز قرار گیرد.
در همین حال برخی از کارشناسان سیاسی نیز بدین باورند،که احتمال دارد این ناآرامی‌ها و اعتراضات نژادی در امریکا به جای اینکه به سود بایدن تمام شود، همچون شمشیر دولبه عمل کند و پایان خوشی در انتظار جو بایدن نباشد.
اعتراضات سراسری درخصوص قتل جورج فلوید، آزمونی برای دو دیدگاه رقیب است.
اینکه این دو دیدگاه چگونه به آن واکنش پاسخ دهند، می‌تواند پیروز انتخابات سوم نوامبر را مشخص کند.

فی الحال سوال اینجاست، که با نگاهی به تاریخ و پیروزی جمهوری‌خواهان که در دهه ۱۹۶۰ در عرصه‌ ای انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت، آیا اعتراضات فعلی که به شورش ها و حمله به اماکن عمومی منجر شده، ترامپ را به پیروزی خواهد رساند؟
آیا اعتراضات، جمهوری‌خواهان را به آن شکلی توانمند خواهد کرد که ریچارد نیکسون توانست با استفاده از اکثریت خاموش به قدرت برسد، یا آن‌گونه که رونالد ریگان همواره شعار می‌داد: ( #جنگل همیشه وجود دارد، هر آن منتظر است ما را ببلعد )

جمهوری‌خواهان فعلی نیز اکنون سعی در مشابه‌سازی وقایع امروزی با شورش‌های دهه ۱۹۶۰ دارند.
و از آنجائیکه سیاه پوستان نفوس زیر ۴۰ درصد در امریکا را تشکیل می دهند، سیاستگذاران حزب جمهوری خواهان می توانند با ایجاد هشدار از پیامد های بی نظمی و نقص حاکمیت قانون در سیاست داخلی و خارجی امریکا، رای اکثریت سفید پوستان و حتی هواداران حزب دموکرات را نیز با خود همراه سازند، پس احتمال قوی وجود دارد که نتایج انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ نیز کاملا تعجب آور و به نفع ترامپ باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید