واکنش‌ها به مرگ رهبر القاعده در افغانستان

0

جوبایدن رییس جمهور امریکا اعلام کرد که ایمن الظواهری رهبر القاعده در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین در کابل کشته شده است.
در سال ۲۰۰۶ نیروهای آمریکایی اعلام کردند که سرکرده القاعده را نزدیک مرز پاکستان و افغانستان مورد حمله قرار دادند. در حالی که گمانی زنی درباره مرگ الظواهری وجود داشت، وی ۲ هفته پس از این حادثه در رسانه ها حاضرشد و خطاب به جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که هیچ کسی رو زمین قادر نیست وی را به قتل برساند.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان با صدور بیانیه ای ضمن تایید این خبر، زمان و مکان دقیق حمله را ساعت ۶:۱۸ روز یکشنبه به یک خانه مسکونی در ناحیه “شیرپور” کابل اعلام کرد و آن را نقض آشکار اصول بین المللی و موافتنامه دوحه خواند.
مرگ احتمالی رهبر القاعده در منطقه وزیر اکبرخان کابل واکنش‌های جهانی را به همراه داشته است.
روزنامه نیویورک تایمز نوشت که اعضای شبکه حقانی تلاش داشتند تا محل زندگی امن ایمن الظواهری، رهبر پیشین القاعده را مخفی و دسترسی به این مکان را محدود کنند.
این گزارش به نقل از یکی از مقامات امریکایی بیان کرد: «کشته شدن الظواهری در کابل نه تنها وجود مرزهای نفوذپذیر بین دو کشور را ثابت می‌کند، بلکه به استفاده طولانی مدت القاعده از تجهیزات، خانه‌ها، ساختمان‌های هر دو کشور اشاره می‌کند.»
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید که کاخ سفید در حال برقراری ارتباط با طالبان است تا بررسی کند که این گروه از موقعیت ایمن الظواهری آگاه بوده و به او ‌پناه داده‌اند یا خیر.
او گفته است: “ما مستقیما با طالبان در مورد تعهدات آن‌ها درمورد عدم اجازه به القاعده از افغانستان به‌عنوان پایگاهی برای توطئه در ارتباط هستیم.”
سالیوان افزوده است که امریکا حرف طالبان را نمی‌پذیرد و حذف ایمن الظواهری ثابت کرد که آماده انجام اقدامات بیشتر است.
با این وجود، خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از مقام‌های استخباراتی امریکا گزارش داده است که مالک خانه‌ای که رهبر القاعده در آن پنهان شده بود،‌ مربوط به دستیار سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان، است.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در تویتی کشته شدن ایمن الظواهری را یک اقدام به سوی “جهان امن تر” خوانده است.
آقای ترودو گفت :«کانادا با شرکای بین‌المللی خود برای مقابله با تهدید‌های تروریستی، تقویت صلح و امنیت و حفاظت مردم در سراسر جهان، کار می‌کند.»
بارک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا در صفحه تویترگفته است که کشته شدن ایمن الظواهري این را ثابت ساخت که بدون جنگ می‌توانیم هراس‌افگنی را در افغانستان ریشه کن کنیم.
نخست وزیر استرالیا، انتونی البانیز در سخنرانی‌اش در پارلمان این کشور در واکنش به کشته شدن ایمن الظواهری گفته‌است که با این کار گروه‌های هراس‌افگن باید بدانند که افغانستان هیچگاه خانه امن برای آنان و حمله‌های آنان در برابر بشر نخواهد شد.
توماس نیکلسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که کشته شدن رهبر القاعده در کابل تردید‌ها در مورد تعهدات طالبان را تقویت می‌کند.

نیکلسون در واکنش به کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در صفحه تویترش نوشته:” طالبان در نشست تاشکند تعهد خود را تکرار کرده بودند که افغانستان پناهگاه ترویست‌ها نمی‌شود”.

او نوشته: طالبان هفته گذشته در نشست تاشکند گفته بودند که کنترل کامل بر خاک افغانستان دارند تا کشورها را برای دریافت کمک به افغانستان متقاعد کنند.

او با تاکید پرسیده آیا طالبان از اقدام علیه رهبر القاعده غافل و ناتوان بودند؟ یا نخواسته بودند؟

آقای نیکلسون با بیان اینکه طالبان در نشست تاشکند در مورد دولت فراگیر و همچنین احترام به حقوق بشر تعهد دادند با شک گفته آیا آنها توانایی تحقق این وعده‌ها به مردم افغانستان را دارند؟
با این وجود هنوز هم تردید ها در مورد مرگ الظواهری وجود دارد چرا که در گذشته نیز آمریکا ادعا کرده بود که اورا به قتل رسانده است. بعضی از کارشناسان، ترور رهبر القاعده در سالگرد خروج آمریکا از افغانستان را برای تبلیغات و تحت الشعاع قرار دادن مساله خروج یکباره و شکست آمریکا از افغانستان دانسته اند و از طرفی طالبان هم مورد اتهام قرار گرفته که ارتباط تنگاتنگ، با عناصر تروریستی را حفظ نموده اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید