اهداف کنفرانس بین المللی تاشکند برای افغانستان

0

کنفرانس بین المللی «افغانستان؛ امنیت و توسعه اقتصادی» به ابتکار «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان با هدف بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان و هماهنگی کشورهای منطقه در این مورد از امروز سه شنبه با حضور ۱۰۰ هیات خارجی در تاشکند برگزارشد.
طالبان هیاتی را به ریاست امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه برای شرکت در این نشست به تاشکند اعزام کرده است.
به گزارش رسانه های خبری، وزارت خارجه ازبکستان اعلام کرده که در این کنفرانس نمایندگان ایران، افغانستان، انگلیس، اتحادیه اروپا، ایتالیا، اسپانیا، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، نروژ، پاکستان، روسیه، ایالات متحده آمریکا، ترکیه، ژاپن و سایر کشورها حضور خواهند داشت.
علاوه بر این، انتظار می رود مقام های سازمان ملل متحد و نهادهای قانونی آن، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری اقتصادی، نمایندگانی از نهادهای مالی بین المللی حضور داشته باشند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ازبکستان ادامه داد: برقراری گفتگوی مؤثر جامعه بین المللی در تسریع روند انجام درخواست‌های کلیدی جامعه جهانی توسط مقامات جدید «کابل»، ایجاد یک حکومت  فراگیر، رعایت حقوق زنان و تامین دسترسی دختران برای آموزش کامل در مدارس نیز از جمله مهم ترین اهداف این نشست است. این یک شرط اساسی برای تکمیل روند آشتی ملی در افغانستان خواهد بود.
وی با اشاره به هدف اصلی برگزاری این نشست اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری این نشست تنظیم اقدامات هماهنگ جامعه بین المللی در مورد افغانستان، پیشنهادات و اقدامات معین برای بازسازی اقتصادی کشور، ارائه کمک‌های بشردوستانه فوری به مردم افغانستان است.
کنفرانس هایی که به منظور سامان دهی اوضاع افغانستان تشکیل می‌شود در خور تقدیر بوده وآثارمثبتی را نیز به همراه خواهد داشت؛ اما مهم این است که چه تغییری در افکار و سیاست های هیئت حاکمه در افغانستان ایجاد می نماید!
طالبان این قبیل نشست ها را نشان از پذیرش این گروه توسط سایر دولت ها و سازمان‌ها می دانند و در مقابل، سایرکشورها مدعی‌اند که دلیل برپایی چنین کنفراس‌ها و مشارکت آنها برای صلاح و رفع مشکلات مردم افغانستان می باشد. اما سوال این است که این کشور‌ها و سازمان های بین المللی برای تغییر نحوه تعامل طالبان با مردم افغانستان چه کاری انجام داده اند؟!
گروه طالبان از زمان تلسط بر کشور، محدودیت های وسیعی را بر مردم وضع نموده اند و زنان را از حقوق اولیه که تحصیل و اشتغال می باشد بازداشته، فضای امنیتی و یکجانبه را وضع نموده و با هر نوع انتقاد و اصلاح گری به دیده دشمنی می نگرند.
حال اگر این چنین کنفرانس ها توهم به رسمیت شناخته شدن را به طالبان القاء نماید، کار دشوارترشده و جایگاه مردم و حقوق آنان کم رنگ تر و به حاشیه رانده خواهد شد.
لذا ضروری است تا شرکت کنندگان این نشست، این پیام را به سران امارت اسلامی برسانند که اگر تعاملی با آنان صورت می گیرد، به خاطر مردم افغانستان و رفع مشکلات آنان می باشد.
شایسته است که دوستان ملت افغانستان تلاش های همه جانبه ای را در جهت احقاق حقوق مردم و متقاعد ساختن طالبان برای پذیرش آن انجام دهند؛ زیرا مردم افغانستان روز به روز آسیب پذیرتر شده و با ادامه این روند، صدمات جبران ناپذیر روحی – روانی سلامت آنان را تهدید می نماید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید