آسیب های کم آبی بدن!

0
کم آبی بدن

۱- درد مفاصل

غضروف و دیسک‌های بین مهره‌ای ما حدودا از ۸۰٪ آب تشکیل شده‌اند. با هیدارته نگه داشتن بدن، اطمینان حاصل می‌کنید که مفاصل می‌توانند شوک حرکات ناگهانی مانند دویدن، پریدن یا افتادن را جذب کند.

۲- خشکی پوست

پوست شما بزرگترین اندام بدن‌تان است، بنابراین حتما باید هیدراته بماند. در حقیقت، خشکی پوست یکی از اولین نشانه‌های کم شدن آب بدن است که می‌تواند منجر به مشکلات بسیار بزرگتری شود. کمبود آب به معنای کم شدن تعریق است که منجر به ناتوانی بدن در دفع مواد زائد انباشته شده در طول روز می‌شود.

۳- خشکی چشم

کمبود آب منجر به خشکی و سوزش چشم‌ها می‌شود. بدون آب کافی در بدن، مجاری اشک شما خشک می‌شود و همین روی سلامت چشم تاثیر می‌گذارد.

۴- کاهش توده عضلانی

عضلات نیز بیشتر از آب تشکیل شده‌اند. بدیهی است که آب کمتر در بدن به معنی توده عضلانی کمتر است. نوشیدن آب قبل، در حین و بعد از تمرین نه تنها شما را هیدراته نگه می‌دارد بلکه آب را به مکان‌های مناسب در بدن‌تان منتقل می‌کند و احتمال ابتلا به التهاب و درد ناشی از ورزش را کاهش می‌دهد.

۵- طولانی شدن بیماری‌ها

نوشیدن آب به بدن اجازه دفع مداوم سموم را می‌دهد. اندام‌های شما برای فیلتر کردن برخی از مواد زاید مانند یک دستگاه عمل می‌کنند، اما اگر به این دستگاه آب نرسانید، نمی‌تواند به درستی کار کند. کم‌آبی سبب می‌شودکه بدن آب را از قسمت‌های دیگر مانند خون تامین کند و همین منجر به مشکلات دیگری می‌شود.

۶- احساس خستگی و بی‌حالی

کم شدن آب بدن سبب می‌شود که کمبود خون هیدراته شده و در نتیجه نرسیدن اکسیژن کافی را به اندام‌های کل بدن تجربه کنیم و البته که کمبود اکسیژن سبب بی‌حالی شما می‌شود.

۷- گرسنگی مداوم

وقتی دچار کمبود آب می‌شوید، بدن تصور می‌کند که به غذا نیاز دارد. این میل شدید به خوردن در طول روز و حتی نیمه شب اتفاق می‌افتد.

۸- مشکلات گوارشی

بدون آب کافی، مقدار و قدرت مخاط در معده کاهش می‌یابد و همین سبب می‌شود که اسید معده به دستگاه گوارش آسیب وارد کند. سوزش سر دل و سوء هاضمه را گاه به همین دلیل تجربه می‌کنیم.

۹- پیری زودرس

مقدار آبی که بدن ما به طور طبیعی نگه می‌دارد، با افزایش سن کاهش می‌یابد. این بدان معناست که هرچه سن‌مان بالاتر می‌رود، باید آگاهانه میزان مصرف آب را افزایش دهیم. در حالی که پیری زودرس در ظاهر ما مشهودتر است، اما آسیبی که به کل بدن وارد می‌شود، بزرگ‌تر است. بنابراین بهتر است در طول روز به طور مداوم آب بنوشید

 ۱۰ – سرتان درد می گیرد

تابستان که می شود خیلی از افراد از سردرد شکایت می کنند و نور آفتاب را مقصر می دانند. اما این باور اشتباه است. مغز ما توسط یک پوشش مایع محافظت می شود. زمانی که میزان آب بدن کم شده باشد، این پوشش چروک شده و باعث ایجاد سردرد می شود.

قبل از اینکه داروی مسکن برای تسکین سردردتان روانه بخورید، از خودتان بپرسید آیا به میزان کافی آب می خورید یا نه؟

۱۱- ضربان قلب تان تند می شود
اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید.

کاهش الکترولیت های مربوط به کم آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش می دهد.

در نتیجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب می شوید.

 ۱۲- از هوش می روید
از هوش رفتن  جدیدترین علامتی است که بدن نشان می دهد دچار کم آبی شدید شده اید. دهیدراته شدن جدی، دمای بدن را بالا می برد و باعث سرگیجه و دوران سر می شود.

از هوش رفتن زمانی بروز می کند که افت فشار خون و با علائم دیگری مانند سرگیجه جمع می شود. از هوش رفتن ناشی از دهیدراته شدن باید به صورت اورژانسی تحت درمان پزشکی قرار بگیرد.

۱۳- نفس تان بد بود می شود
بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشکلات گوارشی و عفونت سینوس ها باعث بد بو شدن دهان می شود.

علاوه بر این عوامل کمبود بزاق نیز باعث بروز این مشکل می شود. به این ترتیب که با ترشح نشدن بزاق کافی، تولید باکتری ها در دهان بیشتر شده و عاملی برای بوی بدن دهان می شود.
همانطور که گفتیم کمبود آب دهان باعث ترشح کم بزاق می شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید