بحران فزاینده اقتصادی در افغانستان

0

در ادامه تشدید بحران‌های پولی و بانکی کشور افغانستان پس از تسلط گروه طالبان و افت پی‌درپی ارزش «افغانی» ۱۲ میلیون دلار دیگر از دارایی‌های کشور از سوی طالبان به حراج می‌رسد.
بانک مرکزی کشور که پس از سقوط دولت اشرف غنی به وسیله طالبان مدیریت می شود، امروز در رشته توییتی اعلام کرد حدود «۱۲ میلیون دلار» را طی یک «حراج» سه‌شنبه بیست و هشتم ماه جاری به فروش می‌رساند.

بر اساس اطلاعیه طالبان، این میزان از دلار ایالات متحده آمریکا که در بانک مرکزی افغانستان است، در یک «مزایده» به بانک‌ها، شرکت‌های صرافی و مجموعه‌های خدمات مالی «واجد شرایط» که خواستار آن باشند، عرضه می‌شود.
ارزش دلار در برابر پول ملی افغانستان که پیش از تسلط طالبان زیر «۸۰ افغانی» بود؛ طی ماه‌های اخیر نزدیک به «۱۲۰ افغانی» افزایش یافته بود. افغانستان، در روزهای گذشته این گروه مسلط بر افغانستان چندین میلیون دلار دیگر را «وارد بازار کرده» و در حال حاضر بهای یک دلار در کابل، دوباره به «۸۹ افغانی» کاهش یافته است.

این درحالی است که «قاچاق دلار به افغانستان» به عنوان یکی از «معضلات جدی» اقتصاد کشور است و «صرافان و تاجران» این کشور از «افزایش قاچاق» دلار به پاکستان «ابراز نگرانی» می‌کنند و می‌گویند که در صورت تداوم این وضعیت، «ارزش پول افغانی در بازارهای کشور سقوط می‌کند» و «روپیه پاکستان» جایگزین آن در این کشور خواهد گرفت.

از سوی دیگر به‌رغم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بهای بنزین در افغانستان افزایش یافته است
قیمت بنزین طی یک هفته گذشته از ۸۸ افغانی به ۹۵ افغانی و قیمت گازوئیل نیز از ۱۱۰ افغانی به ۱۲۷ افغانی افزایش یافته است.
به دنبال افزایش قیمت سوخت، رانندگان در کابل نیز اعلام کردند که قیمت کرایه نیز افزایش پیدا کرده و این موضوع مشکلاتی را برای مردم افغانستان که پیش از این با بحران اقتصادی مواجه هستند را فراهم کرده استاین درحالی است که سازمان ملل کمک‌رسانی به افغانستان را به بهبود شرایط اجتماعی این کشور منوط کرده است.

با این وجود صلیب سرخ در گزارشی به کاهش قدرت خرید مردم افغانستان به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت کالاهای اساسی در این کشور پرداخته بود.
صلیب سرخ قطع کمک‌های بین‌المللی و خشکسالی را عامل گرانی مواد غذایی در افغانستان دانسته و گفته است که به دنبال قدرت گرفتن طالبان در افغانستان آمریکا ۹ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور را مسدود کرده و همچنین قطع کمک‌های خارجی باعث فروپاشی اقتصاد این کشور و فشار بر مردم افغانستان شده است.
این سازمان اضافه کرد: به دلیل چندین سال خشکسالی و کاهش ذخایر آب در بیشتر مناطق افغانستان تولید غلات از جمله گندم در افغانستان تا یک سوم کاهش یافته است که برآیند این امر گرانی کالاهای اساسی و حذف آن از سفرهای مردم بوده است.
بر این اساس، قزاقستان که یکی از کشورهای صادرکننده آرد به افغانستان است محدودیت در صادرات این محصول ایجاد کرده و این باعث افزایش ۶۸ درصدی قیمت آرد در افغانستان شده است.

بنابراین اقتصاد افغانستان پس از تسلط طالبان با رشد فزاینده تورم و افزایش نرخ حامل‌های انرژی و مواد غذایی در کنار سقوط پی‌درپی ارزش پول ملی مواجه بوده است و بر اساس اعلام نهادهای بین‌المللی، میلیون‌ها شهروند این کشور از جمله زنان و کودکان به دلیل نبود شغل، درآمد مشخص یا حمایت‌های حداقلی اجتماعی، در معرض «سوء ‌تغذیه» قرار دارند. مردم کشور ثبات سیاسی و اقتصادی، رفاه، آسایش و امنیت جانی و روانی را از یاد برده‌اند و با مشکلات وحشتناکی روبرو هستند که گذران زندگی با این مصائب، به شدت دشوار و ناممکن است؛ سازمان ملل و سازمان های حقوق بشر و دولت های غربی نیز صرفا به ابراز نگرانی نمادین که هیچگونه جنبه عملی ندارد اکتفا می‌کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید