ضربه‌ای دیگر بر ملت افغانستان توسط آمریکا

0

در حالی که میلیون‌ها نفر در افغانستان با گرسنگی مواجه هستند، کنگره آمریکا استفاده از منابع پنتاگون برای کمک‌های به مردم افغانستان را ممنوع اعلام کرد.
کنگره آمریکا در تصویب بودجه جدید وزارت دفاع این کشور(پنتاگون) استفاده از منابع این وزارتخانه برای «انتقال دلار یا سایر اقلام با ارزش به طالبان، یا هر شرکت تابعه، عامل یا ابزار هر یک از این دو کشور منع می‌کند».
بر اساس طرح کنگره آمریکا، پنتاگون از هر نوع تبادل پول یا سایر اقلام کمکی، حتی غذایی و تجهیزات پزشکی را به افغانستان تحت کنترل طالبان منع شده است.
بودجه دفاعی آمریکا پس از تصویب مجلس نمایندگان به مجلس سنا می‌رود و فقط با امضای رئیس جمهور آمریکا قانونی خواهد شد. در موارد نادر، رئیس از حق وتو استفاده می‌کند. اما اگر دو مجلس نمایندگان و سنا هر کدام طرح را با اکثریت دو سوم آرا تصویب کنند، دیگر قابل وتو نخواهد بود.

پنتاگون اغلب برای ارائه پشتیبانی امنیتی و لجستیکی برای پروازهای کمکی و همچنین در حمل و نقل ارز فراخوانده می‌شود و اگر کاخ سفید تصمیم به آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان بگیرد، قانون جدید روند تحویل امن آن را پیچیده خواهد کرد.
علاوه بر جمهوری خواهان، شماری از نمایندگان دموکرات‌‌ نیز پیش از انتخابات‌ می‌خواهند رویکرد «ضد طالبانی» از خود نشان دهند، پیش‌تر با تعدیل‌ها در این قانون مخالفت کردند.

این در حالی است که ده‌ها میلیون نفر در افغانستان با گرسنگی و کمبود دارو مواجه هستند و تصویب این طرح در کنگره آمریکا با پشتیبانی هر دو حزب، بسیاری را نگران کرده و قرار است بودجه ۸۳۹ میلیارد دلاری دفاعی سال ۲۰۲۳ آمریکا در هفته جاری به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا برسد و این طرح ضمیمه این بودجه خواهد شد.

«ایلهان عمر» نماینده مسلمان کنگره آمریکا نیز با انتقاد از این تصمیم و رد اصلاحیه خود برای جلوگیری از توقف کمک‌ها به افغانستان گفت: افغانستان با یکی از وحشتناک‌ترین بحران‌های انسانی روی کره زمین مواجه است. تقریباً ۹۵ درصد افغان‌ها غذای کافی برای خوردن ندارند که نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.
وی افزود: ما باید تمام توان خود را برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان انجام دهیم، نه اینکه محدودیت بیهوده برای کمک‌های قابل عرضه، ایجاد کنیم.

با این وجود پیش‌بینی می‌شود در سال جاری تعداد بیشتری از مردم افغانستان از گرسنگی جان خود را از دست بدهند، رأی‌گیری این هفته برای میلیون‌ها افغان عواقب سنگین و بزرگی خواهد داشت. ایالات متحده آمریکا با به جا گذاشتن میراث فقر، ناامنی و عقب ماندگی در افغانستان پس از اشغال ۲۰ ساله و رها نمودن کشور، به طور واضح نشان داد که برای رسیدن به منافع خویش از پیاده‌سازی هر سیاست خصمانه ای درنگ نمی کند و رویکرد انسان‌دوستانه نسبت به مردم، زنان و کودکان مظلوم ندارد و قربانی تصویب قانون جدید کنگره آمریکا نیز بار دیگر ملت افغانستان است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید