رابطه متقابل تکنالوژی و ترقی بشر

0
تکنالوژی افغانستان

طی ادوار مختلف بشر برای رسيدن به كمال در جستجوی دانش و معرفت بوده است. بدین ترتیب فناوری در همه‌ی بخش‌های علمی و معرفتی به وجود آمد كه موجب رفاه و شكوفايی زندگی انسان در زمينه های گوناگون گردید.

همزمان با پايان دوره انقلاب صنعتی، در واقع از نیمه‌ی دوم قرن بیست و یکم، تحولات پر شتاب علمی و تکنالوژيکی آغاز گرديد. ابتدا، با ورود کامپيوتر به عرصه فناوری، زندگی انسان متحول شد. سپس با همگرايی امواج حوزه اطلاعات و ارتباطات، بشريت به کمک تکنالوژی های ارتباطی از جمله تلفن به هم وصل شدند و ابعاد مختلف قابليت های اين دو تکنالوژی پر توان با توانمندی هاي تکنالوژی تلويزيون ترکيب شده و بدين ترتيب، عظيم ترين دستاورد تکنالوژی انسان ساخته شد. در ادامه شبکه جهانی ارتباطات و اطلاعات يا همان اينترنت نيز به سرعت همه‌ی ابعاد زندگی بشر را دگرگون ساخت.  اين جريان تحول پر شتاب حول محور تکنالوژی ديجيتال، با فرصت ها و چالش‌ها، اميدها و بيم‌های بی سابقه همراه می باشد. عصر ديجيتال، عصری است پر آشوب که انسان از آفريده‌ی خودش عقب می ماند و خواسته يا ناخواسته سبک جديدی از زندگی بشر در آن شکل می گيرد. تکنالوژی به پيشرفت و گسترش صنعت های مختلف و تجارت ها کمک ميکند تا در همه‌ی زمينه‌ها بتوانند امکانات بهتری را در اختيار مصرف کنندگان قرار دهند.
“بیشتر بازدهی با کمترین ابزار و امکانات ثمره‌ی استفاده صحیح از تکنالوژی است”
کشور ما افغانستان نیز به صورت جدی نیازمند بهره‌گیری صحیح از فناوری است، که این مطلب به سادگی قابل اجر نمی باشد مگر با زیر ساخت سازی مناسب و حمایت همه جانبه از موسسات علمی و پژوهشی و تخصیص دادن بودجه قدمی محکم در زمینه بهره‌مندی از ثمرات مفید تکنالوژی بردارد.
مهم ترین بخشی که افغانستان در آن ملزوم به استفاده از فناوری می باشد، بخش اقتصاد و تولید است، زیرا این مسئله مرتبط با معیشت و نیازهای مردم است.
ما با مطالعه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در این زمینه می توانیم از تجربیات مفید آنان بهره گیریم و در پیشبرد اهداف دراز مدت خویش استفاده نماییم.
با استفاده از تکنالوژی می توانیم صنعت کشاورزی خود را گسترش دهیم و با اندک امکانات بازدهی مثبتی در این صنعت بدست آوریم و با افزایش صادرات محصولات بومی کشور سهمی در بازارهای جهانی داشته باشیم و همچنین ارز خارجی را با تکیه بر توانمندی خود وارد کشور کنیم.
نکته‌ای کلیدی که طبیعتاً در این مسیر به اهداف ما خدشه وارد می کند مسئله‌ی امنیت است، نبود ثبات و امنیت موجب عدم اعتماد و مانع ورود سرمایه گذاران خارجی به چرخه رو به رونق کشور می گردد که ممکن است این امر سبب شود تا در همان ابتدای کار با شکست رو به رو شویم. از این رو ما نیازمند ایجاد فضایی امن برای ورود سرمایه گذاران هستیم و همچنین دولت با تغییر زیر ساخت‌های کشور در مسیر تحقق این هدف می تواند امیدها برای قرار گرفتن کشور در مسیر توسعه یافتن را افزایش دهد.
با عزم و اراده ملی و تکیه بر توان داخلی و اصلاح و تغییر ساختاری سیاست های خارجی و ایجاد امنیت نسبی برای سرمایه‌گذاران می توانیم زمینه ساز انقلابی در ساختار کشور باشیم…!

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید