کمک ۴۲ میلیون دالری امریکا برای مبارزه با کرونا در افغانستان

0
ویروس کرونا

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده است که عصر روز چهارشنبه سرپرست وزارت صحت عامه با مسئول عمومی اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان از طریق یک کنفرانس ویدیویی گفتگو کرد.

در خبرنامه این وزارت آمده است که پیتر نتیلو، مسئول اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا (یو اس آی دی) در این نشست گفته است که امریکا ۴۲،۵ میلیون دالر برای مبارزه با ویروس کرونا به افغانستان کمک می کند و بیش از ۱۰ میلیون این پول برای توسعه لابراتوارها مصرف خواهد شد.

پتیر نتیلو در این باره اضافه کرده است: «اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا حاضر است تا افغانستان را در امر مبارزه با ویروس کرونا در قسمت توسعه لابرتوارها مبلغ ۱۰،۹ میلیون دالر از طریق اداره سازمان صحی جهان کمک مالی نماید.»

بر بنیاد خبرنامه وزارت صحت عامه، اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا ۳۱،۶ میلیون دالر دیگر در بخش سرویلانس و دیگر برنامه‌های وزارت صحت عامه در مبارزه با ویروس کرونا کمک می کند.  ۱،۶ میلیون دالر این پول از طریق سازمان صحی جهان و متباقی از طریق پروژه صحتمندی وزارت صحت عامه به مصرف خواهد رسید

براساس اعلامیه وزارت صحت عامه، احمد جواد عثمانی سرپرست این وزات با قدردانی از کمک های مالی و تخنیکی اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا گفته است: «وزارت صحت‌ عامه حاضر است تا به خاطر شفافیت در پروسه مصرف این بودجه نماینده ای را از جامعه مدنی تعیین نموده و از هر یک دالر و افغانی کمک شده در امر مبارزه با ویروس کرونا به مردم و جامعه جهانی پاسخ دهد.»

با وجود کمک‌های جامعه بین‌المللی، بسیاری افغان‌ها از خدمات صحی در زمان شیوع کرونا شکایت دارند و حکومت افغانستان به صورت متوسط روزانه تنها ظرفیت انجام حدود ۱۵۰۰ تست را دارد.

بر بنیاد آمار روز پنج شنبه وزارت صحت عامه، در یک شبانه روز اخیر ۶۵۸ واقعه تازه ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است. در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ تن جان باخته و ۱۵۰۲ تن دیگر بهبود یافته اند. به این ترتیب تعداد رسمی مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۲۷ هزار و ۵۳۲ تن رسید. در مجموع ۵۴۶ تن تا حالا در این کشور جان باخته و ۷۶۶۰ تن دیگر شفایاب شده اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید