اتحاد و برادری تحت سایه‌ی قرآن کریم؛

0

“وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا”
همگی چنگ بزنید به ریسمان الهی و از تفرقه پرهیز کنید.
در تفسیر این آیه آمده است که “حبل الله” همان مصحف شریف است که مایه تفاهم و مرافقت میان مردم می گردد، اگر مسلمانان در درک مفاهیم قرآن فهیم تر و در اجرای دستورات آن که در اکثر آیات پرهیز از نفاق و دشمنی میان مسلمین است، کوشاتر می بودند؛ اینک ما شاهد تفرقه میان احاد مسلمین و مذاهب دین نبودیم .
قرآن بیانی روشن و معجزه‌ای آشکار است که سبب تعالی بشر می گردد، عمل به دستوراتش مایه اتحاد است و امنیت نیز ریشه در اتحاد جامعه دارد، لذا اگر ما خواستار ثبات و امنیت در جامعه استیم نیازمند اجرای صحیح قوانین قرآن و اسلام و دوری از تفرقه و افراطی‌گری میان مسلمانان استیم.
چندی است که شاهد تحولاتی در مسیر بهره‌گیری آموزه‌های دینی به دور از تعصب و افراط در نقاطی از کشور استیم که این امر روزنه‌ی امیدی برای آینده کشور است.
نوجوان شیعه‌ با آموزش در مدرسه و دارالحفاظ «ویس قرن» مربوط به برادران اهل سنت در شهر مزارشریف، حافظ کل قرآن کریم شده است. وی در ناحیه دوم شهر مزارشریف زندگی می‌‌کند؛ منطقه‌ای که شیعیان و اهل تسنن با احترام به ارزش‌های هم‌دیگر زندگی می‌کنند و تفرقه میان این دو مذهب را توطئه دشمنان اسلام می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ملی؛
مزارشریف: قاری مرتضی، نوجوان ۱۵ ساله‌ شیعه که در مسجد جامع «ویس قرن» حافظ کل قرآن کریم شده می‌گوید: “دوست دارم به هموطنانم بگویم که شیعه و سنی با هم برادر و برابر هستند و نباید بگذارند دشمنان اسلام تفرقه‌اندازی کنند”.

وی می‌گوید که قرآن، شیعه و سنی ندارد، چون همه را به تقوا و پرهیزکاری هدایت می‌کند؛ ملت افغانستان باید مطابق به کلام خداوند متعال رفتار نمایند و از اختلافات دوری کنند.

مرتضی می‌افزاید: “استادم قاری فضل‌الدین تیموری، با آن‌که اهل سنت است، من را همیشه تشویق می‌کرد تا قرآن را حفظ کنم، قاری تیمور برای من بیشتر از شاگردان سنی‌اش زحمت کشیده و هیچ گونه تبعیض و تعصبی نداشته و ندارد”.

وی گفت، قاری فضل‌الدین تیموری همیشه به من می‌گفت که تو می توانی بهتر از دیگران قرآن را حفظ کنی؛ “من تا آخر عمر راه قرآن را ادامه خواهم داد”.

قاری مرتضی اظهار می‌کند که بحران فعلی کشور ناشی از دور شدن مردم از قرآن و احکام اسلامی است و اگر بخواهیم بر مشکلات پیروز شویم، باید قرآن را سر لوحه زندگی‌مان قرار بدهیم.

این قاری نوجوان می‌خواهد با فراگیری بیشتر قرآن کریم، مسدر خدمت و وحدت در جامعه باشد.

قاری مرتضی قرآن را در مدت یک سال با تمرین روزانه حفظ کرده و اکنون تصمیم گرفته برای فراگیری بیشتر قرآن در جامعه اسلامی افغانستان خدمت کند.

در همین حال مولوی محمود دانشجو، رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت بلخ پیرامون وحدت مذاهب گفت: “تربیت یک نوجوان شیعه در مدرسه و دارالحفاظ اهل سنت یک اقدام نیک برای ملت افغانستان است، چون کشور از عدم مستحکم بودن اتحاد و وحدت رنج می‌برد و چنین اقداماتی می تواند پیروان این دو مذهب را به هم نزدیک نماید”.

وی افزود: “وحدت و همدلی میان مذاهب در افغانستان برجسته و نمایان است، اما توطئه دشمن وجود دارد که چنین فعالیت‌ها، روابط مذهبی را در کشور مستحکم‌تر می‌کند”.

مولوی دانشجو اظهار می‌کند که وحدت مذاهب در ولایت بلخ قناعت‌ بخش است و تلاش می‌کنند این روند بهتر و خوب‌تر از قبل ادامه داشته باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید