گزارش فارین پالیسی: آلمان در اقدامی ضد حقوق بشری منازل پناهجویان افغان را به اوکراینی‌ها تحویل می دهد

0

نشریه فارین پالیسی گزارش داده که آلمان در اقدامی مغایر با شعارهای حقوق بشری، مهاجران افغانستانی را آواره می‌کند تا برای پناهندگان جنگ اوکراین جا باز کند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ روز گذشته (4ثور) فارن‌پالیسی در ابتدای این مقاله با اشاره به یک مورد خاص به نام «پروانه امیری» نوشته او به همراه همسر و دو دخترش در حال صرف صبحانه بوده که یک مددکار اجتماعی درب منزلش را به صدا درآورده و خبری غیرمنتظره به آنها داده است: آن خانواده باید منزلشان را ترک کرده و آن را تحویل پناهندگانی از اوکراین دهند. به این خانواده گفته شده که بدون چانه‌زنی و چون و چرا فقط تا ۲۴ ساعت دیگر منزل را تخلیه کنند.

فارن‌پالیسی نوشته امیری ۳۳ ساله که خودش مددکار اجتماعی است و اواخر ژانویه از افغانستان فرار کرده و به برلین پناه آورده است یکی از صدها شهروند افغانستان است که آواره می‌شوند تا جایش به پناه‌جویان اوکراینی داده شود. او خواسته برای حفظ امنیتش از نام مستعار به جای نام اصلی‌اش استفاده شود.

طارق علاوس از اعضای هیئت مدیره شورای پناهندگان برلین در این باره گفت: حکم تخلیه رسانه‌ای نشده و مردمی که سالها در یک مکان زندگی کردند مجبور به ترک خانه خود شده‌اند.

وی که با سازمان‌های مختلفی برای کمک به بهبود شرایط پناهندگان در پایتخت آلمان و اطمینان از رعایت حقوق آن‌ها همکاری می‌کند ‌گفت: دولت این تخلیه‌ها را توجیه می‌کند.

علاوس افزود: حدودا ۱۰ اقامتگاه در برلین که در آن افغان‌های پناهنده زندگی می‌کردند تخلیه شده و به جای آنها مهاجران اوکراین جایگزین شدند.

پیش از شروع بحران اوکراین، آلمان بزرگ‌ترین کشور میزبان پناهجویان اروپا بود و در سال ۲۰۱۵ مرزهای خود را به روی افرادی که عمدتا از جنگ در سوریه فرار کرده بودند باز کرد که هم اکنون بیش از ۱ میلیون و ۲۴ هزار پناهنده در آلمان زندگی می‌کنند.

به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، آلمان تقریبا ۵ هزار نفر از اتباع افغان را از این کشور خارج کرد و به این ترتیب تعداد کل افغان‌هایی که پس از تسلط طالبان به آلمان وارد شده‌اند به حدود ۱۲ هزار نفر می‌رسد.

اما از زمان شروع حملات تمام‌عیار روسیه به اوکراین، آلمان حداقل ۳۱۶ هزار اوکراینی را که از جنگ فرار کرده‌اند، ثبت کرده و تعداد زیادی آنها در محلات اسکان افغان‌ها جایگزین شده وپناهجویان افغان‌ از محلات زندگی شان رانده شده است.

پناهجویان افغان می‌گوید: ما درد جنگ را درک می‌کنیم وبا شروع جنگ در اوکراین همه‌‌ ما ناراحت شدیم و اما امیدواریم آلمان درک کند که ما نیز از جنگ و خشونت وفقر فرار کرده ایم.

آنان از دولت آلمان می‌خواهد با پناهجویان بدون اینکه از کجا آمده‌اند بدون تبعیض برخورد کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید