اعلام آمادگی ایران برای همکاری در تامین امنیت افغانستان

0

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران در واکنش به حملات انفجاری اخیر در مساجد و مراکز آموزشی، برای همکاری در تامین امنیت افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ آقای رئیسی،رئیس جمهوری ایران, در تازه ترین اظهار نظر خود در مورد افغانستان گفته که کشورش برای تأمین امنیت افغانستان آماده همکاری است.

به نقل از خبرگزاری فارس، در پی وقوع انفجارهای تروریستی جنایت‌بار در مکاتب و مساجد مناطق مختلف افغانستان، رئیس‌جمهور ایران با انتشار پیامی نسبت به گسترش تهدیدها علیه ملت افغانستان و ملت‌های منطقه هشدار داد.

ابراهیم رئیسی می‎‌گوید “حاکمان افغانستان مسوول هستند که تروریست‌های عامل حملات اخیر را شناسایی و مجازات کنند.”

او گفت کشورش آماده است همه امکانات خود را “برای مقابله با تهدید تروریزم تکفیری و جلوگیری از تکرار این فجایع” به کار گیرد.

به گفته او، حفاظت از جان همه مردم افغانستان از جمله شیعیان این کشور “وظیفه حاکمان فعلی این کشور” است.

رئیس جمهور ایران با تأکید “از حاکمان افغانستان” خواسته که “از جان مردم مسلمان این کشور دفاع کند و جلو گرگ‌هایی را بگیرند که ناجوانمردانه به جان و امنیت آنها حمله می‌کنند.”

افغانستان در روزهای گذشته شاهد چندین انفجار خونین در شهرهای مختلف بود.

روز پنجشنبه در شهر مزار شریف حین ادای نماز در مسجد سه دکان اهل تشیع انفجار صورت گرفت که در آن 31 نفر کشته و بیش از 80 زخمی شدند.

دو روز پیش از انفجار مزار شریف، در منطقه هزاره‌نشین دشت‌برچی در غرب شهر کابل نیز در حمله به یک مکتب و یک مرکز آموزشی هزاره‌ها به گفته مردم محل حدود 30 دانش‌آموز کشته و شمار بیشتری دیگر زخمی شدند.

داعش مسئولیت هر دو حمله را به دوش گرفته است.

روز جمعه نیز در انفجار در یک مسجد سنی‌ها در ولسوالی امام صاحب ولایت قندوز 33 نفر کشته و بیش از چهل تن دیگر زخمی شدند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید