بلاتکلیفی هزاران دانشجوی افغان در هندوستان

0

در پی سردی روابط دیپلماتیک و قطع پروازها بین افغانستان و هند هزاران دانشجوی افغان در دو کشور دچار سردرگمی و بی‌سرنوشتی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ بنا به آمارها نزدیک به سه هزار دانشجو در افغانستان منتظر پرواز به هند برای ادامه تحصیل هستند و هزاران دانشجوی دیگر افغان در هند که دوره تحصیلی شان پایان یافته، منتظر بازگشت به کشور خود هستند.

به نقل از بی بی سی؛ بر اساس آمار سفارت افغانستان در هند، در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هند بیش از سیزده هزار دانشجوی افغان که از جمله پنج درصد آن دانشجویان دختر هستند، مشغول آموزش هستند.

افزون بر دانشجویانی که در کابل گیر مانده‌اند، هزاران دانشجوی دیگر که در هند در حال اتمام دوره آموزش خود هستند، به گفته خودشان با “بی‌سرنوشتی” روبرو هستند.

یکی از دانشجویانی که قرار است تا چند هفته دیگر فراغت از دوره ماستری در هند را جشن بگیرد، حالا برای بازگشت به کشورش برنامه‌ریزی می‌کند، اما به گفته خودش همه راه‌های بازگشت مسدود است.

شهرهای پونا، ممبای، حیدرآباد، بنگلور، دهلی، شیمله، چتیسگر از شهر هایی‌اند که بیشترین دانشجویان افغان در آن مشغول تحصیل هستند.
دانشجویان افغان از عملکرد سفارت افغانستان در دهلی برای حل مشکلات آنها شکایت دارند، اما عبدالحق آزاد، مسئول مطبوعاتی این سفارت گفت در مورد حل مشکل دانشجویان با دولت هند در حال گفتگو است.

او می‌گوید:”حدود 3500 دانشجوی افغان در دانشگاهای مختلف هند مشغول آموزش هستند. دو هزار و پنجصد دانشجو هم به دلیل نبود پرواز در کابل گیرد مانده‌اند. سفارت برای حل این مشکل پیوسته در حال گفتگو با ادارات دولتی هند است.”

احمد تقی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز گفت، امسال هند برای افغانستان بورس تحصیلی اعلام نکرده است. او افزود که برای حل مشکل دانشجویان گیرمانده در افغانستان تلاش‌ها جریان دارد.

او افزود:”هندوستان بورسیه‌هایی که سال‌های قبل به افغانستان می‌داد، امسال اعلام نکرده است و تاکنون در این زمینه تماسی هم گرفته نشده است. آنعده از دانشجویان افغان که از طریق بورسیه به هند رفته و مشغول آموزش هستند و حالا در افغانستان گیرمانده‌اند، به وزارت امور خارجه معرفی شده‌اند تا مشکل آنها را حل کند.”

هند در دو دهه گذشته از کشور هایی بود که بیشترین بورس تحصیلی برای دانشجویان افغانستان فراهم کرد. همزمان دانشگاه‌های خصوصی هند نیز به هزاران محصل افغان در بدل شهریه اجازه آموزش داده‌اند.

در سال‌های اخیر، برخی از مقام‌های بلندپایه دولتی از نسل جدید، چهره‌هایی بودند که از هند مدرک تحصیلی خود را به دست آورده بودند و تحصیل کرده‌های هند در ادارات دولتی افغانستان بیشتر به چشم می‌خوردند.

بر اساس آمار های تخمینی، در دو دهه اخیر حدود ۶۰ هزار جوان افغان در هند تحصیل کرده و به کشور خود باز گشته‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید