نخست وزیر کانادا: در حال تلاش برای بیرون شدن افغانستانی های واجد شرایط هستیم/ به پذیرش 40 هزار پناهجوی افغان متعهدیم

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ نخست وزیر کانادا تاکید کرده است، که در همکاری با کشورهای دیگر کار روی بیرون شدن افغانستانی های واجد شرایط جریان دارد. نخست وزیر کانادا تاکید کرده که دولتش برای پذیرش 40 هزار پناهجوی افغان متعهد است.

رسانه‌های کانادایی روز چهارشنبه (31 حمل) به نقل از نخست وزیر این کشور گزارش داده‌اند که کانادا با چالش‌هایی در رسید‌گی به پرونده پناهند‌گانی که در تلاش فرار از این کشور جنگ زده‌اند، مواجه است.

آقای ترودو گفته است که تصرف افغانستان توسط طالبان وضعیت را به طرز باورنکردنی دشوار کرده است.

او در یکی از رسانه‌ها در کیچنر اونت گفته است: “همان‌طور که تصور می‌شود، طالبان دقیقاً در بیرون آوردن مردم از افغانستان به کانادا مفید نیستند.”

نخست وزیر کانادا افزوده است که کشورش به همکاری شرکای خود در منطقه و متحدانش در سراسر جهان ادامه می‌دهد.

ترودو گفته است که دولت او متعهد به استقبال از 40 هزار تن از جمله ترجمان‌ها و کسانی‌ که با ارتش کانادا کار می‌کردند، است.

نخست‌وزیر کانادا همچنین افزوده است که در میان این 40 هزار ویزا، ویزای حمایت بشردوستانه برای فعالان این عرصه را نیز فراهم می‌کند.

این در حالی است که شماری از جریان‌های مخالف دولت ترودو از طی مراحل پرونده‌های همکاران محلی دولت کانادا انتقاد کرده‌اند.

به گفته آنان این شمار از شهروندان افغانستان جان خود را برای حمایت از ماموریت نظامی کانادا به خطر انداختند، اما در یک تشریفات دست‌وپاگیر بند مانده‌اند.

در همین حال گروهی که برای کمک به شهروندان افغانستان همکار با نیروهای مسلح کانادا کمک کرده بودند، اوایل این هفته اعلام کردند که عملیات تخلیه را متوقف می‌کنند.

الیور تورن، مدیر اجرایی این گروه، گفته است: حلقه‌های بوروکراتیک برای دست‌یابی به مدارک مناسب باعث ایجاد تنگنا می‌شود. او از دولت کانادا خواست تا خدمات کنسولی را در افغانستان از سر بگیرد.

جنرال بازنشسته دنیس تامپسون، که عضو هیات مدیره این گروه است، گفته است که حدود 700 افغان واجد شرایط برای آمدن به کانادا در پاکستان گیر افتاده‌اند، زیرا ویزای خروج از آن کشور را ندارند.

او از کانادا خواسته تا برای تغییر شرایط ویزای خروج با پاکستان مذاکره کند. او افزوده است که این گفت‌وگوها باید خیلی زودتر آغاز می‌شد، قبل از این‌که پاکستان دست‌خوش تحولات سیاسی اخیر شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید