خانه آزادی بیان: از زمان تسلط طالبان ۶۴۰۰ خبرنگار بیکار شده‌اند

0

خانه آزادی بیان، از ادامه فشار بر رسانه‌ها، تهدید، بازداشت و شکنجه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از سوی نیروهای طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته‌است که در مدت ۸ ماه اخیر ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه بازداشت و شکنجه شده‌اند. دست‌کم ۶۴۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ بیکار و حدود ۲۳۰ رسانه نیز بسته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛خانه آزادی بیان، امروز چهارشنبه (۳۱ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته‌است که در سه روز اخیر، نیروهای طالبان دو خبرنگار را بازداشت و شکنجه کرده‌اند: محب جلیلی؛ خبرنگار پیشین تلویزیون آریانانیوز و علی‌رضا شهیر؛ خبرنگار رادیو – تلویزیون راه فردا.

در اعلامیه این نهاد آمده‌است که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان رسانه‌ها با فشار و تهدید شدید روبه‌رو شده‌اند و این اقدام قانون دست‌رسی به اطلاعات و قانون رسانه‌های همگانی که از سوی حکومت سرپرست نافذ اعلام شده را نقض می‌کند.

خانه آزادی بیان تأکید کرده که تاکنون طالبان به هیچ‌یک از این رویدادها پاسخ‌ نداده و تغییری در برخورد با رسانه‌ها از سوی آنان به‌ میان نیامده‌است.

این نهاد افزوده: «خانه آزادی بیان، هرنوع فشار، تهدید، بازداشت و شکنجه خبرنگاران را در تضاد با ارزش‌های بشری دانسته از طالبان می‌خواهد تا مطابق قانون دست‌رسی به اطلاعات، قانون رسانه‌های همگانی و میثاق‌های بین‌المللی به حریم رسانه‌های همگانی و حق آزادی بیان مردم افغانستان تعدی نکنند و اصل آزادی بیان را تضمین کنند.»

خانه آزادی بیان همچنین از نهادهای بین‌المللی حامی رسانه، نمایند‌گی سازمان ملل در افغانستان و نمایند‌گی اتحادیه اروپا خواسته‌است که رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان را از یاد نبرند و بر طالبان فشار بیاورند تا به آزادی بیان به‌عنوان یکی از حقوق بنیادین بشری و دستاوردهای مردم افغانستان حرمت بگزارند و از نقض میثاق‌های بین‌المللی دست بردارند.

این در حالی ا‌ست که دیروز، خبرنگاران اجازه پوشش انفجارهای پی‌هم در غرب کابل را از سوی نیروهای طالبان نیافتند و تمام وسایل خبرنگاری آنان ضبط، برخی آنان نیز بازداشت و شکنجه شدند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید