نگاهی به عوامل آسیب پذیری کشور در برابر ویروس کرونا

0

متاسفانه این روزها شاهد بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور هستیم، ویروس کرونا به ما ثابت کرد که کشور از لحاظ وضعیت بهداشتی بسیار آسیب پذیر است و برخی از دلایل این آسیب پذیری و افزایش مبتلایان در این روزها عبارتند از: 1: ضعف ساختار نظام بهداشتی. 2: عملکرد دولت و مسئولین در مقابله با این بیماری. 3: عملکرد و نقش مردم در مقابله با بیماری.

1: ضعف ساختار نظام بهداشتی:

از عول مؤثر در مبارزه با بیماری ها و بالابردن سطح سلامت و بهداشت جامعه، ساختار نظام بهداشتی در جامعه است. به هر میزان که این ساختار بر اساس معیارهای صحیح مدیریتی شکل بگیرد، میزان موفقیت آن نیز در رسیدن به مطلوب بیشتر است در این بخش از نوشتار به بعضی از فاکتورهای مؤثر در اصلاح و بهبود ساختار نظام بهداشتی در کشور اشااره میکنیم.

1: استفاده از ابزارهای علمی در مدیریت و دانش آموختگان و متخصصین در این رشته برای حل مشکلات مدیریتی در سازمان ها و نهادهای متبوع وزارت صحت عامه.

2: شایسته سالاری و تخصص گرایی در حوزه های تخصصی بهداشتی و درمانی در زمینه های مختلف از قبیل: بالینی، اپیدمیولوژی، مدیریت خدمات درمانی، بهداشتی و آموزشی.

3: تأمین مالی بخش سلامت و صحت عامه، تشویق کارکنان و تأمین مالی آنان در راستای ارتقاء و بالا بردن کیفیت کار آنان.

4: اجرای طرح بیمه عمومی و پشتیبانی از قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه و کاهش هزینه های مردم در خصوص درمان.

5: تقویت بخش های تحقیقاتی و آزمایشگاهی در زمینه های مختلف بهداشت و درمان از قبیل ویروس شناسی، میکروب شناسی، داروسازی و…

6: تقویت مدیریت فن آوری بخش سلامت و بالابردن سطح دانش و تکنولوژی در این حوزه، که میتواند به میزان قابل تجهی کشور را در زمینه کیفیت خدمات درمانی به جلو ببرد.

2: عملکرد و نقش دولت و مسئولین در ارتقاء بخش سلامت و مبارزه با بیماری های فراگیر مانند کرونا:

نقش مسئولین در ارتقاء بخش سلامت بسیار مهم و غیر قابل انکار است، زیرا آنان هستند که با سیاستگذاری های درست میتوانند در بهبود و ارتقاء کیفیت بخش های مختلف دولتی که از جمله آنان بخش وزارت صحت عامه میباشد مؤثر بوده باشند و در مقابل با سهل انگاری و سیاستگذاری های نادرست و پرداختن به حواشی و اختلافات سیاسی و جناحی از وظیفه ی اصلی غافل شده و باعث عقب گرد کشور در زمینه های مختلف گردند که این امر تبعات جبران ناپذیری را در پی دارد از جمله در مسئله بهداشت و صحت عامه که در برابر یک بیماری صدها  و هزاران نفر مبتلا و گرفتار میشوند و عده ی زیادی جان خود را از دست میدهند، که این ها هرگز قابل جبران نیست، لذا مسئولین حکومتی در مورد سیاست های داخلی و خارجی و تعاملات بین المللی باید به گونه ای تصمیم گیری کنند که بیشترین بهره را برای کشور به دنبال داشته باشد، برای نمونه در مورد سیاست های داخلی میتوان به این موارد اشاره کرد:

 1: اجرای پروتوکولهای بهداشتی و به روزرسانی آنها.

2: نظارت بر اجرای صحیح پروتوکول های بهداشتی.

3: کنترل مرزها و تعدیل سفرهای داخلی و خارجی.

4: تأمین امکانات مورد نیاز جهت مقابله با بیماری های همه گیر مانند ویروس کرونا از قبیل ماسک، کیت های تشخیصی و…

5: یکی دیگر از وظائف مهم مسئولین اجرا و نظارت دقیق بر اجرای طرح پاکسازی معابر عمومی، نظافت عمومی و ضدعفونی  کردن اماکن عمومی.

6: برگزاری کنفرانس ها و نشست های منظم با مسئولین و دست اندرکاران نظام سلامت و پیگیری و حل مشکلات آنان.

و در بخش سیاست های خارجی میتوان به این موارد اشاره کرد:

1: تعامل سازنده با کشورها، مخصوصا کشورهایی که در زمینه مقابله با ویروس کرونا عملکرد خوبی داشته اند.

2: تعامل و دادوستد با کشورهای همسایه و استفاده از تجربیات آنها.

3: کنترل سفرهای خارجی و مخصوصا مسافرانی که از کشورهای مبتلا به کرونا وارد کشور میشوند، باید صحت و سلامت آنان بررسی شود.

4: تهیه تجهیزات پزشکی و واردات داروهای مورد نیاز و تجهیزات بهداشتی مانند ماسک و … تا مردم از نظر دسترسی به امکانات دچار کمبود و مشکل نشوند.

5: برگزاری کنفرانس ها و نشست های چند جانبه با دیگر کشورها جهت تبادل اطلاعات و تصویب تفاهم نامه های سازنده در زمینه بهداشت و درمان.

6: برگزاری نشست های علمی در سطح اساتید دانشگاه ها و متخصصان حوزه ی سلامت هرچند به صورت مجازی، جهت تبادل اطلاعات علمی و استفاده از تجربیات و تخصص آنها.

3: نقش مردم در مقابله با ویروس همه گیر کرونا:

در افزایش تعداد مبتلایان در این روزها نقش مردم را نمیتوان نادیده گرفت، از جمله مواردی را که مرد باید در این ایام رعایت کنند عبارتند از:

1: ماندن در خانه، خانه امن ترین مکان برای افراد جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا میباشد.

2: رعایت بهداشت فردی و عمومی، استفاده از ماسک و دستکش و شسشتشوی مرتب دست ها با آب و صابون.

3: توقف مسافرت های غیر ضروری و به حداقل رساندن میزان ترددات خارج از منزل.

3: عدم برگزاری جشن ها و جلسات عمومی.

4: عدم حضور در اماکن شلوغ و پر تردد و استفاده ی حداقلی از وسایل نقلیه عمومی.

و مواردی از این قبیل… امید است با یاری خداوند، اتحاد، همدلی و مشارکت عمومی در مبارزه با این بیماری همه گیر از آن عبور کرده و موفق به شکست آن شویم.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید