بانک جهانی سه پروژه خود را در افغانستان از سر می‌گیرد

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ رویترز گزارش داده است که بانک جهانی سه پروژه را در بخش‌های صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیه زندگی در افغانستان از سر گرفته است.

به گفته منابع آگاه، مقام های بانک جهانی با در نظر داشت بحران عمیق اقتصادی، افزایش قیمت انرژی و مواد خوراکی در افغانستان تصمیم گرفتند سه پروژه را که ارزش مجموعی آن به ۴۵۰ میلیون دالر می رسد، در آن کشور از سر گرفته شود.

اما خبرگزاری رویترز از قول دو منبع آگاه گزارش داده است که تمویل مالی بخش معارف افغانستان از سوی بانک جهانی از سر گرفته نشده است. به گفتهٔ این منابع آگاه، تمویل معارف افغانستان که ۱۵۰ میلیون دالر است،‌ بخشی از چهار پروژه عمدهٔ بانک جهانی برای این کشور است.

بانک جهانی به تاریخ ۲۹ مارچ‌ در واکنش به تصمیم طالبان مبنی بر مسدود نگهداشتن مکاتب دختران، چهار پروژه‌ را در افغانستان تعلیق کرد، پروژه‌های که ارزش آن به ۶۰۰ میلیون دالر می رسید.

این پروژه‌ها قرار بود از طریق صندوق امانت بازسازی افغانستان (ARTF) تمویل و از سوی دفاتر ملل متحد در بخش‌های معارف، صحت زراعت و معیشت تطبیق شود.

صندوق وجهی بین المللی (IMF)، بانک جهانی و وزارت مالیه ایالات متحده ناوقت دوشنبه اعلام کردند که قرار است صندوق امانت بازسازی افغانستان و سایر تمویل کنندگان منابع مالی جمعهٔ آینده با هم در مورد وضعیت اقتصادی و مشکلات مصوونیت غذایی در افغانستان صحبت کنند.

به گفتهٔ این منابع آگاه،‌ نمایندگان صندوق وجهی بین المللی، بانک توسعه‌ای اسلامی و هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)‌ نیز در جلسه اشتراک خواهند کرد.

بانک جهانی هفتهٔ گذشته گفت که وضعیت اقتصادی در افغانستان بی‌نهایت وخیم شده است و عاید سرانه در چهار ماه نخست سال روان میلادی در این کشور در مقایسه با چهار ماه نخست ۲۰۲۱ بیش از ۳۳ در صد کاهش یافته است.

به گفتهٔ این بانک، نزدیک به ۳۷ در صد خانواده‌ها در افغانستان پول برای خرید غذا نداشتند و ۳۳ در صد خانواده‌ها فقط پول برای خرید غذا داشتند، نه چیزی بیشتر از آن.

پس از مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، کمک‌های بین المللی برای این کشور جنگ متوقف شد و اقتصادی این کشور که از قبل متکی به کمک‌های خارجی بود، در لبهٔ سقوط قرار گرفته است.

علاوه بر آن، پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان،‌ آزادی رسانه‌های به شدت محدود شده؛‌ اکثر زنان از رفتن به وظایف‌شان محروم شدند و دختران بالا تر از صنف ششم تا حال اجازهٔ برگشت به مکتب را ندارند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید