ادامه واکنش ها به حمله بر مکاتب در منطقه‌ شیعه‌نشین غرب کابل

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ در ادامه واکنش ها به حملات دیروز در غرب شهر کابل نهادها و سازمان های بین المللی با نشر اعلامیه‌ای حمله وحشتناک روز سه‌شنبه (30 حمل) بر دو مکتب در کابل را محکوم کردند و برای ریشه‌‌کن‌کردن تروریسم در افغانستان، تطبیق برنامه ها و اقدامات موثر ضدتروریسم ضروری است.

اتحادیه اروپا: طالبان امنیت همه شهروندان را تامین کنند

اتحادیه اروپا با نشر اعلامیه‌ای گفته که حملاتی که مراکز آموزشی را هدف قرار می‌دهند، نقض آشکار قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.

بر بنیاد اعلامیه، هیچ انسانی، چه رسد به کودکان، هرگز نباید قربانی چنین اعمال بیهوده‌ای شود.

اروپا افزوده ست که ادامه خشونت علیه غیرنظامیان، یک مانع جدی برای یک افغانستان باثبات و صلح‌آمیز است.

اتحادیه اروپا از طالبان خواسته که امنیت همه شهروندان افغانستان را تضمین و عاملان حملات امروز را به پاسخگویی وادار کنند.

در اعلامیه اتحادیه اروپا آمده است که همه شهروندان افغانستان، اعم از زنان و دختران، کودکان و اقلیت‌های قومی و مذهبی شایسته زندگی در امنیت با رعایت کامل حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود هستند.

یونیسف:حمله بالای کودکان و مراکز آموزشی نقض شدید حقوق بشر است

یونیسف امروز چهارشنبه(31 حمل) با نشر اعلامیه‌ی به نقل قول از خانم کاترین ام راسل رئیس اجرایی یونیسف در صفحه تویترش نوشته:”من از حملات وحشیانه‌ای که روز گذشته در غرب کابل، افغانستان، کودکان مکاتب را هدف قرار دادند وحشت‌ زده شدم”.

خانم راسل گفته: من از طرف یونیسف، عمیق‌ترین تسلیت خود را به والدین و خانواده‌هایی که فرزندان خویش خود را از دست دادند، عرض می‌دارم و امیدوارم همه مجروحان به سرعت و به طور کامل بهبود یابند.

رئیس اجرایی یونیسف گفته که حمله به کودکان و مراکز آموزشی نقض شدید حقوق بشری است مکاتب باید پناه‌گاه‌های حفاظت و صلح باشند.

مسوولان یونیسف با محکوم کردن این حملات از همه طرف‌ها می خواهد که همیشه از کودکان محافظت کنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان نیز این انفجارهای مرگبار در غرب کابل را که دانش‌آموزان را هدف قرار داده محکوم کرد.

وی خواهان بررسی و پاسخگویی در این مورد شد.

توماس نیکلاسن، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان ضمن محکوم کردن، از حاکمان کنونی خواست تا عاملان این حمله خونین را به کیفر برسانند.

نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان در پیامی انفجارهای روز گذشته در مرکز آموزشی ممتاز و مکتب عبدالرحیم شهید در غرب را محکوم کرد.

او گفته است که هدف قرار دادن کودکان و مکتب‌ها یک «عمل فجیع» است و حفاظت از مردم افغانستان مسئولیت طالبان است.

یان مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا برای افغانستان در توییتی از وقوع انفجارها در غرب کابل ابراز تاسف کرد.

وی افزود همه افغانستانی‌ها باید بتوانند با خیال راحت و بدون ترس تحصیلات شان را ادامه بدهند.

رامیز الکبروف، هماهنگ‌کننده‌ی امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان هم حملات امروز را هولناک خوانده و آن‌را محکوم کرده است. او گفته است که «خشونت در مکاتب یا اطراف آن هرگز قابل قبول نیست».

این مقام سازمان ملل در بیانیه‌ی خود افزوده است که برای مردم افغانستان که چهل سال جنگ را تجربه کرده، مکاتب باید پناهگاه‌های امن و مکان‌هایی باشند که کودکان بتوانند در آن بیاموزند و شکوفا شوند.

او تأکید کرده است که حملات علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی، از جمله مکاتب، خلاف قوانین بین‌المللی بشردوستانه است.

پیش از این نیز  سازمان نجات کودکان قویا خواستار تضمین دسترسی امن کودکان به آموزش و پرورش و پاسخگویی عاملان چنین تخلفات جدی در قبال اقدامات خود شد.

یوناما حمله وحشتناک بر دو مکتب در کابل را محکوم کرد و گفت کسانی که مسئول این جرم هستند و مکاتب و اطفال را هدف قرار می دهند، باید به عدالت کشانیده شوند.

منطقه‌ی شیعه نشین غرب شهر کابل دیروز گواه سه انفجار پیاپی بود. در این انفجارها، دانش‌آموزان یک مکتب دولتی و یک مرکز آموزشی هدف قرار گرفته‌اند.

منابع رسمی تا کنون آمار نهایی تلفات این انفجارها را اعلام نکرده‌اند، اما آمارهایی که از شفاخانه‌ها به دست آمده، نشان می‌دهد که دستکم در این حملات بیش از ۳۰ نفر شهید و یا زخمی شده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید