آخرین اخبار از عملیات ترکیه در شمال عراق؛ دولت عراق اقدام ترکیه را محکوم کرد

0

 ترکیه بامداد روز دوشنبه (۲۹ حمل) عملیات دیگری را تحت عنوان «قفل پنجه» در شمال عراق آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ به نقل از خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد:« عملیات «قفل پنجه» علیه عناصر تروریستی در مناطق متینا، زاب، افشین و باسیان در شمال عراق آغاز شد».

وی افزود: « نیروهای مسلح ما عملیات قفل پنجه را به هدف جلوگیری از حملات تروریستی به مردممان و نیروهای امنیتیمان در شمال عراق آغاز کردند».

وی همچنین از انتقال نیروهای بیشتر به شمال عراق خبر داد و گفت: «این عملیات براساس برنامه پیش می رود و نیروهای نخبه و ویژه را با پشتیبانی بالگردها و پهپادها به آن مناطق اعزام کرده ایم».

وی در پایان نیز گفت:«باز هم می گوییم. تنها هدف ما، تروریست ها هستند و نهایت دقت خود را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیرنظامیان، محیط زیست و بناهای فرهنگی و دینی به کار می گیریم».

عراق: عملیات نظامی ترکیه خلاف قوانین بین‌المللی و نقض حاکمیت عراق است

دولت عراق ضمن اعلام مخالفت خود با عملیات نظامی ترکیه در شمال این کشور، این عملیات را نقض حاکمیت خود دانست.

به گزارش شفقناافغانستان، ایسنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت عملیات نظامی ترکیه در مناطق متینه و الزاب و افاشین و باسیان در شمال عراق را محکوم می‌کنیم. این عملیات نقض حاکمیت عراق است و با منشورها و قوانین بین المللی و اصل حسن همجواری مغایرت دارد.

در این بیانیه آمده است: ما نمی‌خواهیم خاک عراق مقر یا گذرگاهی برای لطمه زدن به کشورهای همجوار باشد و مخالف این هستیم که عراق به میدان درگیری‌ها و تسویه حساب طرف‌های خارجی دیگر تبدیل شود.

عمار حکیم: به حاکمیت عراق احترام بگذارید

عمار حکیم رهبر جریان ملی حکمت عراق گفت: بمباران هوایی و حملات زمینی ترکیه در کردستان عراق امری غیرقابل قبول است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقناافغانستان به نقل از الفرات، حکیم افزود: در حالی که از دولت عراق می خواهیم مانع استفاده از خاک عراق به عنوان گذرگاهی برای اجرای حملات علیه کشورهای همسایه شود، در عین حال از این کشورها می خواهیم به حاکمیت عراق احترام بگذارند و عملیات نظامی در خاک عراق انجام ندهند.

مقتدی صدر: عراق تجاوز و ناامنی در خاک خود را تحمل نمی‌کند

رهبر جریان صدر با اشاره به حمله ترکیه به خاک عراق این اقدام را ناعادلانه و بی دلیل توصیف کرد و گفت که اگر خطری از سوی خاک عراق علیه ترکیه وجود داشت این کشور می بایست برای پایان دادن به این خطر با دولت عراق هماهنگ میشد چرا که نیروهای امنیتی عراق توانایی انجام آن را داشتند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقناافغانستان به نقل از الفرات نیوز، مقتدی صدر تأکید کرد، درصورتیکه این اقدام مجددا از سوی ترکیه تکرار شود، در قبال آن سکوت نخواهیم کرد چرا که عراق دولتی دارای حاکمیت کامل است و هرگز تجاوز و ناامنی در خاک خود را تحمل نخواهد کرد. همچنین این کشور نمی پذیرد تا علیه همسایگان برادر و دوست خود اقدامی انجام دهد.

ارتش ترکیه روز گذشته با استفاده از نیروی هوایی و ویژه خود، عملیات نظامی تازه ای را علیه نیروهای پ ک ک در مناطق مرزی بین اقلیم کردستان و ترکیه انجام داد.

خبرگزاری رسمی ترکیه به نقل از خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که این حمله پناهگاه های حزب کارگران کردستان در مناطق متینا، الزاب و افاشین باسیان را هدف قرار داده است.

واکاوی زمان‌‌بندی و اهداف ترکیه از عملیات «قفل پنجه» در شمال عراق

ترکیه عملیات نظامی جدیدی با هدف ضربه زدن به اماکن استقرار و مخفیگاه‌های حزب کارگران کردستان ترکیه (pkk) در شمال عراق کلید زده است، هر چند که عملیات نظامی آنکارا در این منطقه تازگی ندارد اما به گفته ناظران، عملیات «قفل پنجه» در زمانبندی و اهدافی متفاوت اجرایی می‌شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقناافغانستان به نقل از الحره، اغلب رسانه‌های ترکیه به خصوص رسانه‌های نزدیک به دولت در پوشش این خبر به «زوایای مهم و متفاوتِ» عملیات قفل پنجه با عملیات‌های پیشین اشاره کرده‌اند.

در همین رابطه، «خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده است جنگنده‌های ارتش ترکیه موفق شدند مخفیگاه‌ها، اماکن استقرار، غارها، تونل‌ها و مخازن اسلحه متعلق به پ ک ک را مورد هدف قرار داده است.

آکار با بیان اینکه عملیات قفل پنجه ارتش ترکیه علیه گروه‌های تروریستی در منطقه متینا، زاپ و آواشین-باسیان واقع در شمال عراق با موفقیت و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در حال اجرا است، گفت: تمامی اهداف شناسایی شده تحت کنترل درآمده و شمار زیادی تروریست‌ نیز از پای درآمده‌اند. در این عملیات بیشتر به وسیله جنگنده‌های F-16 و بالگردهای آتاک و پهپادهای شناسایی و رزمی انجام می‌شود.

عملیات نظامی ترکیه پس از سفر بارزانی آغاز شد

ناظران اتفاق‌نظر دارند که عملیات نظامی کنونی تکمیل‌کننده عملیات‌های نظامی پیشین به شمار می‌رود که علنا و به شکل رسمی از ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی در قالب «عملیات چنگال ۱» آغاز شد اما این ناظران در عین حال تصریح دارند که عملیات قفل پنجه با سفر سه روز پیش «مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر پیشین دولت محلی اقلیم کردستان عراق به آنکارا و دیدار و رایزنی وی با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه و «حاکان فیدان»رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور در ارتباط است به طوری که دو طرف در این سفر درخصوص عملیات ترکیه در شمال عراق هماهنگی لازم را به عمل آوردند.

بارزانی پس از دیدار با اردوغان اظهار داشت: اربیل از گسترش همکاری‌ها با ترکیه برای تقویت امنیت و ثبات در شمال عراق استقبال می کند.

در همین ارتباط، «محمود علوش»، پژوهشگر امور ترکیه اظهار داشت: عملیات کنونی ترکیه بر منطقه زاب و کوه‌های سنجار تمرکز دارد؛ منطقه‌ای که برای پ ک ک به دلیل موقعیت جغرافیایی سوق الجیشی از اهمیت خاصی برخوردار است.

علوش در گفت‌وگو با الحره تصریح کرد: پاکسازی منطقه زاب و کوه‌های سنجار منجر به تضعیف حضور پ ک ک در مناطق متینا، آواشین و باسیان خواهد شد و هدف اصلی عملیات قفل پنجه دورسازی عناصر این گروه تروریستی از نوار مرزی و «ایجاد منطقه امن» به عمق ۴۰ کیلومتر است.

زمان متفاوت عملیات قفل پنجه

علوش در ادامه درباره زمان آغاز این عملیات گفت: عملیات قفل پنجه در شرایطی کلید خورد که بغداد با خلا سیاسی و بحران تشکیل دولت جدید دست به گریبان است و توجه کشورهای جهان نیز معطوف به بحران جنگ روسیه و اوکراین است، به نظر می‌رسد آنکارا تلاش دارد از هر دو این موارد برای وارد کردن ضربه کاری به عناصر پ ک ک در شمال عراق بهره‌برداری کند کما اینکه اردوغان از درج دستاورد مبارزه با تروریسم در تبلیغات سیاسی خود همزمان با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری این کشور نهایت استفاده را خواهد برد.

این عملیات همچنین مقدمه‌ای برای تحرک نظامی مشابه ترکیه علیه یگان‌های کُرد در شمال سوریه طی مرحله آتی خواهد بود، «آلدار خلیل»، عضو هیات رئیسه مشترک حزب اتحاد دموکراتیک در شمال شرق سوریه در این باره گفت: طرحی واحد و جامع وجود دارد که ابتدا کوه‌های کردستان سپس سنجار و روژ آقا را شامل خواهد شد.

خلیل افزود: ترکیه اولا با اجرای این عملیات نظامی و سپس کشیدن دیوار در منطقه سنجار در سمت مرزهای عراق، مناطق تحت سیطره نیروهای کُرد در شمال سوریه را تحت محاصره قرار دهد.

پیامی به بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی

پ ک ک که ترکیه و شمار زیادی از کشورها آن را گروهی تروریستی می‌دانند، از دهه‌ها پیش از سلسله کوه‌های شمالی عراق به عنوان منطقه‌ای برای عملیات ایذایی علیه ارتش ترکیه استفاده می کند که معمولا با اعتراض بغداد مواجه می شود و این عملیات را نقش حاکمیت عراق قلمداد می کند.

عراق پیش از این از ترکیه خواسته بود که فعالیت نظامی خود را در اراضی این کشور متوقف کند اما آنکارا، بغداد را متهم به تسامح با حضور عناصر پ ک ک در اراضی خود می کند.

در این میان، «اسماعیل حقی بیکین»، کارشناس نظامی ترکیه گفت: اهدف عملیات قفل پنچه از مدت‌ها پیش مشخص شده است و نامگذاری آن با این هدف بوده است که ارتش ترکیه می‌خواهد مناطق هدف‌گذاری شده را به روی هرگونه فعالیت پ ک ک قفل کند.

بیکین گفت: قفل بدین معناست که پ ک ک قادر به عبور و مرور از مناطق متینا، زاب، آواشین و باسیان نخواهد بود.

وی با اشاره به نکته‌ای مهم گفت: بخشی از عملیات کنونی با لزوم «تامین امنیت لوله‌های نفت و گاز اقلیم کردستان عراق به ترکیه در ارتباط است» و باید ثبات منطقه تضمین شود تا لوله‌های گاز طبیعی از آن عبور کند.

در همین راستا، «کاظم یاور»، تحلیلگر امور سیاسی مقیم اربیل گفت: عملیات نظامی ترکیه حامل پیام‌هایی دو وجهی است و به داخل عراق و یا کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی این پیام را مخابره می کند که آنکارا اجازه ایجاد کانون تنش در مرزهای خود با عراق و سوریه را نخواهد داد و امنیت ملی و اقتصادی خود با عراق را حفظ خواهد کرد چرا که برخی بازیگران منطقه‌ای از انتقال گاز اقلیم کردستان به ترکیه ناراضی هستند.

گاز اقلیم کردستان عراق

مسرور بارزانی ماه مارس گذشته اعلام کرد اقلیم کردستان توان جبران بخشی از کمبود انرژی در اروپا را دارد.

وی در کنفرانس انرژی دبی تاکید کرد: کردستان عراق به زودی منبعی مهم در تامین انرژی خواهد شد و در آینده نزدیک در تامین تقاضای جهانی و صادرات گاز به مناطق دیگر عراق، ارکیه و اروپا نقش‌آفرینی خواهد کرد.

به گفته کاظم یاور مساله گاز و خط لوله انتقال آن به ثبات منطقه مرزی با ترکیه و دور کردن خطر عناصر پ ک ک نیاز دارد لذا عملیات نظامی ترکیه به دنبال رفع نگرانی امنیتی در این باره است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید