سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران: دیپلمات‌های افغانستان در ایران نمایندگان حکومت پیشین هستند

0

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران دیپلمات‌های سفارت افغانستان در تهران را نمایندگان حکومت پیشین کشور خواند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای خطیب زاده روز دوشنبه (29 حمل) در یک نشست خبری در تهران گفت که حکومت طالبان باید به رسمیت شناخته شود تا بتواند نمایندگان جدید اعزام کند.

به نقل از ایسنا، خطیب زاده گفت: “کنوانسیون‌های بین‌المللی در این زمینه کاملا روشن است. باید دولت جدید و نظام سیاسی جدید در افغانستان به رسمیت شناخته شود تا بتواند نمایندگان جدیدی را اعزام کند.”

این درحالی است که وزارت خارجه ایران اخیرا در پیوند به حمله شماری از معترضان به کنسولگری ایران در هرات، کاردار سفارت افغانستان را احضار کرده بود.

وزارت خارجه‌ی ایران در آن زمان اعلام کرده بود که مدیرکل آسیای جنوبی این وزارت با یادآوری مسئولیت دولت‌ها در برقراری امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک، خواستار برخورد قانونی با حمله‌کنندگان به نمایندگی‌های ایران شده است.

کاردار سفارت افغانستان در تهران یکی از دیپلمات‌های حکومت پیشین است که گفته می‌شود در حال حاضر از وزارت خارجه‌ی طالبان دستور می‌گیرد.

با وجود که حکومت سرپرست طالبان را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته است؛ اما این گروه به چندین سفارت افغانستان در کشورهای خارجی از جمله پاکستان، چین، روسیه واوزبیکستان نمایندگان خود را معرفی کرده اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید