بحران غذایی در افغانستان؛ قزاقستان صادرات گندم به افغانستان را افزایش می‌دهد

0

يرلان بادويلت، ریيس مصونیت غذایی سازمان همکاری اسلامی در دیدار با مولوی عبدالکبیر، معاون نخست‌وزیر طالبان گفته است که قزاقستان با صادرات گندم به افغانستان با مصونیت غذایی در این کشور همکاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ در این دیدار که روز یک‌شنبه (۲۸ حمل) در کابل انجام شده، سفیر قزاقستان در افغانستان نیز حضور داشته است.

یرلان بادویلت گفته است که افغانستان عضویت مصونیت غذایی سازمان همکاری اسلامی را دارد و تمام کشورهای عضو متعهد اند که در این شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان باشند و در چارچوب برنامه پاسخ عاجل برای افزایش کمک‌های بشری همکاری کنند.

او با اشاره به بحران غذایی در افغانستان گفته است که قزاقستان در نظر دارد که صادرات گندم به افغانستان را به میزان قبلی آن برساند و از این طریق با مصونیت غذایی همکاری کند.

ریيس مصونیت غذایی سازمان همکاری اسلامی از اهدای شش پایه ماشین تصفیه‌کننده به افغانستان خبر داده و افزوده است که برعلاوه کمک به دهاقین، در جمع‌آوری کمک برای آغاز کار پروژه‌های نیمه تمام وزارت انکشاف دهات نیز برنامه دارد.

معاون نخست‌وزیر طالبان گفته است که مسئوليت سازمان همکاری اسلامی این است که کمک و همکاری خود را با افغانستان افزایش دهد.

او افزوده است که جنگ ۴۳ ساله زیان‌های زیادی در افغانستان بر جای گذاشته است. این مقام طالبان ابراز امیدواری کرده است سازمان همکاری اسلامی به‌منظور خودکفایی افغانستان برنامه‌های خود را تطبیق کند.

در پی روی‌کارآمدن طالبان که منجر به قطع سایر کمک‌های خارجی و وضع محدودیت مالی شد، فقر و گرسنگی در افغانستان فراگیر شده است.

در حال حاضر گفته می‌شود که ۲۴.۴ میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو هستند و به کمک و حمایت بشردوستانه نیاز دارند.

در همین حال، بانک جهانی می‌گوید که افغانستان به‌دلیل جنگ اوکراین با افزایش قیمت مواد غذایی مواجه است و ناامنی غذایی در این کشور تشدید خواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید