کمپاین دادخواهی شهروندان فرانسه برای بازگشایی مکاتب دخترانه افغانستان و اعمال فشار بر طالبان

0

شماری از نهادهای فرانسوی با راه اندازی کمپاین دادخواهی برای بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان، از دولت های اروپایی خواستند فشارهای بیشتری بر طالبان اعمال کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ اتحادیه کارگران فرانسه و چندین گروه فمینیستی به کمپاین دادخواهی برای بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان که از سوی انجمن کودکان افغانستان و گره اضطراری کمک به افغان‌ها راه اندازی شده، پیوسته اند.

رضا جعفری رییس انجمن کودکان افغانستان گفته است که “ما می‌خواهیم تا این کمپین را بین‌المللی کنیم. ما از تمام شهروندان کشورهای جهان خواستیم از کشورهای اروپایی تا امریکا، و کانادا به این کمپین بپیوندند و برای حق دسترسی به آموزش دختران افغان دادخواهی کنند.”

برخی نمایندگان پارلمان فرانسه از جمله، سیاست‌مداران، فعالان حقوق زن فرانسوی، دانشجویان و مهاجرین افغانستانی مقیم فرانسه نیز به فراخوان این نهادها پیوسته‌اند.

از دو روز بدین سو بسیاری شهروندان فرانسه و شاگردان برخی مکتب‌های پاریس نیز در جریان این کمپین به ممانعت حق تحصیل دختران اعتراض کرده‌اند.

دانشجویان معترض دانشگاه پاریس هشت نیز با چاپ شعار حق تحصیل برای دختران از دولت فرانسه خواستند تا برای بازگشت دختران افغان به مکتب تلاش کنند.

به گفته آقای جعفری بسیاری از انجمن‌های مدنی با اشتیاق اعلام کرده‌اند تا همبستگی خود را با زنان افغان اعلام کنند.

در اعتراض دیروز مخالفین راست افراطی در پاریس نیز برخی فرانسوی‌ها هشتگ حق تحصیل برای زنان افغان را برجسته کردند.

جعفری می‌گوید که علاقه‌مندی فرانسوی‌ها در این خصوص ستودنی است.

دانشگاه سیانس پو و شهرداری پاریس نیز با برگزاری گردهمایی‌های مدنی حق تحصیل و کار زنان نیز به این کارزار پیوسته‌اند.

اتحادیه کارگران فرانسه در فراخوان حق دسترسی دختران افغان از فرانسه و سایر کشورهای اروپایی گفته با وجود محدودیت‌های روزافزون علیه زنان نباید طالبان را به رسمیت شناخت.

یک هفته پیش، نماینده پارلمان فرانسه نیز طی نامه‌ی سرگشاده‌یی به امانوئل مکرون از وضعیت تحصیل و کار زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

این در حالی است که با وجود فشارهای ملی و بین‌المللی تاکنون طالبان دروازهای مکاتب دخترانه را بر روی دختران نگشاده اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید