کمک نقدی به افغانستان؛ بیست‌وپنجمین محموله پول نقد شامل ۳۲ میلیون دالر به کابل رسید

0

بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان می‌گوید که در ادامه‌ی کمک‌های نقدی بشردوستانه به افغانستان، بیست‌وپنجمین محموله پول نقد شامل ۳۲ میلیون دالر امروز (یک‌شنبه، ۲۸ حمل) به کابل رسیده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛  با این حساب براساس آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، تاکنون بیش از ۷۲۹ میلیون دالر پول نقد به کابل انتقال داده شده است.

این بانک با ورود بیستمین بسته ۳۲ میلیون دالری، اعلام کرده بود که میزان کمک نقدی به افغانستان به ۵۶۹ میلیون و ششصد هزار دالر رسیده است. طی روزهای اخیر با رسیدن پنج بسته ۳۲ میلیون دالری دیگر، ۱۶۰ میلیون دیگر اضافه شده است.

این مقدار پول نقد، به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) سپرده شده است. درباره‌ی چگونگی مصرف این کمک‌ها و این که تاکنون چه میزان از آن مصرف شده، اطلاعاتی در دست نیست.

بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان با قدردانی از کشورهای کمک‌کننده، خواستار تسهیل مراودات بانکی با افغانستان شده است تا زمینه‌ی تعامل موثر با کشورهای منطقه و جهان فراهم شود.

پس از روی‌کارآمدن طالبان، دارایی خارجی افغانستان منجمد و دسترسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی مسدود شد. این محدودیت بحران نقدیندگی را در پی داشته و منجر به کاهش شدید ارزش پول ملی افغانستان شد.

اخیرا با ورود کمک‌های نقدی، بانک مرکزی توانسته برای ثبات ارزش افغانی روند تزریق دالر را به بازار را از سر گیرد.

قرار است که این بانک فردا ۱۳ میلیون دالر به‌گونه لیلام وارد بازار کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید