هشدار طالبان به پاکستان: دیگر چنین اشتباه را تکرار نکنید

0

کومت طالبان در پیوند به حملات نظامیان پاکستانی به مناطق شرقی افغانستان که گفته می‌شود منجر به کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی شده، به پاکستان هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان شامگاه روز (شنبه، ۲۷ حمل) در تویتی نوشت: «امارت اسلامی افغانستان حملات ظالمانه پاکستان بر خوست و کنر را که علیه مهاجرین انجام شده شدیدا تقبیح می نماید.»

او با هشدار از پاکستان خواسته است که «دیگر چنین اشتباه» را تکرار نکند.

مجاهد نوشته است: « [حکومت طالبان] بر پاکستان صدا می‌کند که حوصله افغان‌ها را در چنین مسائل نه آزمایند و دیگر چنین اشتباه را تکرار نکند، ورنه (و اگر نه) پیامد بدی خواهد داشت.»

سخن‌گوی طالبان تأکید کرده است که همه مسائل باید از طریق سیاسی حل شود.

نظامیان پاکستانی مناطق مرزی افغانستان در ولایت‌های کنر و خوست را هدف حملات توپخانه‌ای و هوایی قرار داده‌اند.

منابع محلی در ولایت کنر می‌گویند که در حملات توپخانه‌ای پاکستان در ولسوالی شلتن این ولایت، شش نفر به‌شمول یک زن و پنج کودک جان باخته‌اند. برخی از ساکنان محل می‌گویند که این حملات توسط هواپیما انجام شده است.

همچنین منابع در ولایت خوست می‌گویند که نیروهای پاکستانی شب گذشته چهار روستا را در ولسوالی سپیره این ولایت بمباران کرده‌اند. گفته می‌شود که در این مناطق آوارگان وزیرستانی زندگی می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی است که در حملات پاکستان به مناطق مرزی خوست، دست کم ۳۰ نفر کشته شده‌اند. منابع مستقل تاکنون این آمار را تأیید نکرده‌اند.

وزارت خارجه‌ طالبان هم این حملات را محکوم و سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است. برخی از چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین نیز این حملات را محکوم کرده‌اند.

در ولایت خوست هم صدها نفر از ساکنان این ولایت دست به تظاهرات زده و شعار «مرگ بر پاکستان» را سر دادند.

مقام‌های پاکستانی تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

همزمان گزارش شده است که پاکستان نیز اخیرا کاردار طالبان برای سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده است.

پاکستان مدعی است که حمله اخیر طالبان پاکستانی علیه نیروهای ارتش این کشور در وزیرستان شمالی که منجر به‌ کشته‌شدن هفت نفر شده، از خاک افغانستان صورت گرفته است.

گفتنی است که روابط طالبان و پاکستان در حالی پر تنش شده است که اسلام‌آباد یکی از حامیان اصلی این گروه طی دو اخیر دانسته می‌شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید