جزئیات دیدارهای خلیل زاد با ملا برادر

0
طالبان

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۱ جوزا) در رشته‌تویتی جزئیات این دیدارهایش را برشمرده و نوشته است که آنها در این دیدار در مورد عملی‌کردن توافق‌نامه‌ی ایالات متحده با طالبان، روند صلح افغانستان، رهایی زندانیان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بحث کرده‌اند.

خلیل‌زاد نوشته است: «توافق‌نامه‌ی ایالات متحده – طالبان درهم پیوسته است: تعهدات ضدتروریزم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش‌بس دایمی شود.»

او تأکید کرده است که همه طرف‌ها در تمامی موارد یاشده به‌شمول رهایی زندانیان توسط حکومت افغانستان و طالبان، «الزامات تطبیقی» دارد.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان همچنان نوشته است که در دیدارش با نمایندگان طالبان در مورد کاهش خشونت نیز بحث کرده است.

آقای خلیل‌زاد افزوده است: «در مورد خشونت، من به طالبان گفتم که تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند. هزینه‌ی این جنگ را افغان‌های بی‌گناه، بسیار زیاد و از مدت‌ها، متحمل شده‌اند.»

او علاوه کرده است که نگرانی‌های امریکا درباره‌ی حملات اخیر طالبان در قندوز، غزنی و خوست را و همچنان نگرانی طالبان در مورد دستور رییس‌جمهور اشرف غنی در مورد آغاز عملیات تعرضی نیروهای امنیتی افغان را به بحث گرفته‌اند.

به گفته‌ی او، نمایندگان طالبان تعهد شان‌را به توافق‌نامه‌ی صلح و تطبیق آن ابراز کرده و گفته‌اند که در مورد گام‌های بعدی در این زمینه با رهبری شان مشورت خواهند کرد.

در همین حال، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در رشته‌تویتی نوشته است که در دیدار خلیل‌زاد با ملا برادر آخند، معاون سیاسی این گروه، در مورد تسریع روند صلح افغانستان به‌گونه‌ی مفصل بحث شده است.

به گفته‌ی او، ملا برادر در این دیدار گفته است که حل مسأله‌ی افغانستان به عملی‌شدن کامل توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان وابسته است. ملا برادر همچنان گفته است که رهایی زندانیان زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی مساعد می‌کند.

سهیل شاهین به نقل از ملا برادر نوشته است: «اکنون هم به پروسه‌ی صلح زیان رسیده، تعویق بیشتر زیان بیشتر را همراه دارد.»

زلمی خلیل‌زاد در بیست‌وهشتم ثور دور تازه‌ی سفرش به قطر و افغانستان را آغاز کرد. او پس از سفر به دوحه و دیدار با نمایندگان طالبان، روز گذشته به کابل آمد و با رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی دیدار کرد.

خلیل‌زاد همچنان در یک رشته‌تویتی جداگانه نوشته است که در دیدار با عبدالله و غنی، در مورد اقدام فوری طرف‌های درگیر برای کاهش فوری خشونت صحبت کرده‌اند. آنان در این دیدار سطح خشونت‌ها در افغانستان را «بسیار بلند» توصیف کرده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید