توافق‌نامه‌ی سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد

0
توافق نامه عبدالله و اشرف غنی

صدیق صدیقی در تویتی نوشته است : دقایق پیش،توافقنامه‌ی سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، به امضا رسید. بربنیاد این توافقنامه، داکتر عبدالله عبدالله ،ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم اش در کابینه مشارکت خواهند داشت. جزییات آن لحظات طریق تلویزیون ملی به نشر می رسد.

در نسخه‌ای از این توافق که تلویزیون ملی افغانستان به نشر رسانده، آمده است که سترجنرال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری توسط فرمان رییس‌جمهور به رتبه‌ی نظامی «مارشال» ارتقا داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

معرفی اعضای کابینه به‌شمول وزارت‌خانه‌های کلیدی نیز از سوی غنی و عبدالله به‌گونه‌ی مساویانه صورت می‌گیرد و والیان ولایات نیز براساس «یک قاعده مورد توافق دو جانب» معرفی می‌شوند.

انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان سال گذشته‌ی خورشیدی منجر به تنش‌های سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله شد. کمیسیون انتخابات اشرف غنی را برنده‌‎ی انتخابات اعلام کرد، اما عبدالله با نتایج اعلام شده مخالفت کرد و از پذیرش آن سر باز زد.

جنجال‌ها بر سر نتیجه‌ی نهایی اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات باعث شد که آقایان غنی و عبدالله در نوزدهم حوت سال گذشته مراسم تحلیف جداگانه ریاست‌جمهوری در ارگ و سپیدار برگزار کنند.

از آن زمان تا کنون تلاش‌های زیادی از سوی چهره‌های سیاسی صورت گرفت تا دو طرف به یک توافق سیاسی دست یابند. در نهایت روز گذشته، صدیق صدیقی در یک کلیپ ویدیویی از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان غنی و عبدالله در آینده‌ی نزدیک خبر داده بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید