۶میلیون دلار ضرر در هر هفته از پی توقف پروازهای کام ایر

0

شیوع ویروس کرونا و به انزوا رفتن کشورها پیامدهای بد اقتصادی را دردافغانستان به‌همراه داشته‌است.

از این میان، شرکت هوانوردی «کام‌ایر» که پیش از شیوع کرونا هر هفته ۱۱۹ پرواز خارجی و‌ داخلی انجام می‌داد، اکنون اما این پروازها کاملا متوقف شده‌اند و به صفر رسیده‌است.

مسوولان این شرکت می‌گویند که در پی‌ توقف پروازها هفته‌وار تا شش میلیون دالر با زیان روبه‌رو اند.

به گفته این مسوولان، اکنون درآمد کام‌ایر به صفر رسیده‌است و در نبود پشتیبانی حکومت دیگر قادر نیست حقوق کارمندان و هزینه‌های دیگر‌ را بپردازد.

سلیمان عمر، معاون بازرگانی شرکت هوانوردی کام‌ایر در این باره گفت: «هفته ۶.۵ میلون دالر کسر در عواید شرکت است که زیان شمرده می‌شود. چون مصارف ثابت شرکت مثل کرایه‌ها، معاشات کارمندان و سایر مصارف ثابت باقی مانده‌اند و این زیان است به شرکت پرواز های بیرونی شرکت‌های هوانوردی کشور از دو ماه پیش کاهش یافتند و به تدریج صفر شدند، اما پرواز های داخلی از چهار روز  پیش متوقف شدند.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هشدار می‌دهد که هرگاه حکومت برنامه‌هایی را برای پشتیبانی از شرکت‌های هوانوردی خصوصی و دولتی روی دست نگیرد، این شرکت‌ها ورشکست خواهند شد.

خانجان الکوزی، عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بیان داشت: «کشور ها در تمام دنیا به بخش هوانوردی کمک کرده‌اند، مگر در افغانستان متأسفانه که تا هنوز هیچ توجه نشده‌است. دو، سه شرکت که در افغانستان باقی مانده‌اند افتخار وطن ما استند و باید پشتیبانی شوند هرگاه پشتیبانی نشوند، متأسفانه ورشکست می‌شوند.»

متوقف شدن پرواز ها، شرکت‌های سیاحتی و ارایه کننده خدمات سفر را نیز زیانمند ساخته‌است.

مسعود بینا، معاون اتحادیه شرکت‌های سیاحتی گفت: «اگر حکومت افغانستان فکر مناسبی درباره گردشگر و هوانوردی نداشته باشد ممکن است فاجعه بار باشد.»

پرداخت مالیات بگونه قسط وار و معافیت جرایمی که از بهر تأخیر در پرداخت مالیات وضع می‌شوند، از پیشنهاد‌های شرکت هوانوردی کام‌ایر به حکومت استند.

اما وزارت مالیه می‌گوید که این وزارت صلاحیت معاف مالیات را ندارد.

شمروزخان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه بیان داشت: «وزارت مالیه صلاحیت معاف مالیات را ندارد اما در مورد قسط کردن مالیات و نیز جرایم مالیاتی در چوکات قانون امکانات حمایت و همکاری موجود است و باید نظر به همان موضوع و پرونده مشخص دیده شود که ما چگونه همکاری می‌توانیم بکنیم.»

از سویی هم درآمد هفته‌وار حکومت افغانستان از اثر کاهش پروازهای عبوری از فضای کشور در حدود یک و نیم میلیون دالر کاهش یافته‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید