مصاحبه سید مسعود کاظمی با شبکه جهانی افغانستان اینترنشنال

0
مصاحبه سید مسعود کاظمی فرزند ارشد استاد شهید سید مصطفی کاظمی,قائم مقام حزب اقتدار ملی افغانستان ,ریاست عمومی بنیاد استاد شهید کاظمی با شبکه جهانی افغانستان اینترنشنال
به مناسب چهاردهمین سالگرد شهادت استاد شهید سید مصطفی کاظمی
مجری :
میراث سیاسی شهید کاظمی چیست و چه مقدار تلاش برای ادامه راه ایشان وجود دارد؟
با سلام خدمت شما و بینندگان عزیز
مشکلات افغانستان را میتوان به دو بخش تقسیم کرد: اول اختلاف میان اقوام و نبودن وحدت ملی دوم وابستگی افغانستان به جهان و منطقه میتوان خلاصه کرد.
استاد شهید کاظمی همواره و همواره در این دو زمینه فعالیت نمودند همیشه آرزو ایشان این بود که میان مردم ,اقوام و ملت افغانستان وحدت و یکپارچگی به وجود بیاید. زمانی که نفاق و دوری در یک جامعه میزان آن بالا باشد به راحتی دست های مغرض ,شوم و بیگانه کار میکند طوری که ما امروز شاهد آن هستیم.
موضوع بعد وابستگی هست: استاد شهید کاظمی در زمینه اقتصاد نیز تلاش فراوانی را انجام دادند چه در زمان وزارت تجارت و چه در زمان ریاست کمسیون اقتصادی مجلس تا کشور به سمت استقلایت اقتصادی حرکت کند. صدور بیش از هجده هزار جواز تجارت ,راه اندازی آیسا, جلب و جذب سرمایه های اقتصادی در داخل کشور از جمله فعالیت های ایشان به شمار میرود.
ایشان در تمام فعالیت های خویش این دو ملاک را مورد توجه قرار دادند یک وحدت ملی و دوم استقلایت افغانستان چه در زمینه سیاسی,اقتصادی و امنیتی.
ما بعد از شهادت ایشان بنده به عنوان مسئول بنیاد شهید کاظمی در تمام زمینه از جمله مراکز خبری,اطلاع رسانی,علمی پژوهشی همیشه در تلاش بودیم و تاکیید داشتیم که ما باید به دنبال عدم وابستگی و ایجاد وحدت ملی باشیم
مجری:
اقای کاظمی چه مقدار شرایط برای مبارزه برای تامین عدالت و بحث رفاه کشور فراهم هست؟
شرایط امروز افغانستان شما چطور میبینید ؟
چه مقدار شرایط با وجود اینکه از ایدهای شهید کاظمی یاد کردید مناسب میبینید؟
ما شرایط را برای ایجاد وحدت ملی در زمان آن دو بزگورار دیگر(کرزی و غنی) نیز مساعد نمیدیدم
اگر بررسی داشته باشیم دوران آقای غنی را خواهیم دید که حرکاتی برای ایجاد نفاق سیستمی در دوران حکومت آقای غنی وجود داشت. حتی در بحث های کوچیک اگر نگاهی داشته باشیم آنها توسط چند نفر مثل آقای محب و فضلی فعالیت های همچون ایجاد اختلاف میان احزاب سیاسی, ترور های شخصیتی و سیاسی انجام گرفت که باعث از بین رفتن اعتبار میان جامعه شد.
موضوع دیگر این است که حکومت اقای غنی در هر دو دوره از مشروعیت مردمی که برآمده از آرای مردم را برخوردار نبود زیرا در هر دو دوره وی توسط قرار سیاسی که توسط بیگانگان بود بر کشور و مردم تحمیل شد.
فعلا نیز کشور به طالبان سپرده شده است این موضوع برای ما قابل قبول نیست که حتی کشور توسط نیروهای نظامی به دست طالبان افتاده هست. افغانستان توسط یک توطئه کاملا سیاسی به طالبان تحویل داد شد.
مجری:
اقای کاظمی پس فعلا در سایه حضور طالبان امکان فعالیت برای حزب و تشکیلات شما وجود دارد؟
ما فعلا رسما رایزنی خود را داریم و به دنبال صلح , آرامش و رفاه در کشور هستیم ما به دنبال حذف هیچ گروه سیاسی و اجتماعی در داخل کشور نیستیم. ما نه بدنبال حذف تحریک طالبان هستیم ؛ و نه اجازه به حذف دیگر اقوام خواهیم داد.
ما به طالبان از طریق همین شبکه تلویزیونی پیام میدهیم که به دنبال حکومت همشمول هستیم ,حکومتی که تمام مردم خود را در داخل آن ببیینند, برابری و برادری کاملا محسوس و قابل لمس باشد و عدالت محوری در کانون توجهات باشد, نمیتوان حذف کرد اقوام و مجموعه های که جزو از مردم افغانستان هستند.
ما متاسفانه شاهد آن هستیم که در طول این سه ماه اخیر دیگران و کشورهای خارجی در تلاش هستند که طالبان را متوجه این بسازند که باید تمام اقوام در داخل حکومت شریک باشند.
یک افغان ما و یک افغان شما چرا باید دیگران ما را به همدیگر بقبولانند
حزب اقتدار ملی افغانستان و بنیاد استاد شهید کاظمی به دنبال یک حکومت همه شمول میباشد و برای این امر تلاش خواهد نمود
مجری: با سپاس از سید مسعود کاظمی فرزند شهید کاظمی و ریاست بنیاد شهید کاظمی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید