گفتگو تلفنی وزیران خارجه افغانستان و ایران

0

 وزارت خارجه شب گذشته (۲۱ ثور) با نشر اعلامیه گفته که آقای اتمر و آقای ظریف پیرامون گزارش‌های آزار و اذیت و به آب انداختن مسافرین افغان در امتداد سرحد با ایران گفتگو کرده‌اند.

دو جانب با تاکید بر توافقات قبلی مبنی بر آغاز کار تحقیقات مشترک در مورد حادثه، پیرامون وقوع آن ابراز تاثر و تاسف نموده و درباره مشخص ساختن تیم‌های بررسی کننده صحبت کردند.

آقای اتمر در مورد سفر هیئت بررسی کننده جانب افغانستان به ولایت هرات اطلاع داده و گفته که این هیات تحقیق خویش را در محل حادثه آغاز کرده است.

آقای ظریف در مورد تعیین هیئت آن کشور به آقای اتمر اطمینان داده و افزوده که دو هیات به زودی تحقیق خویش را در محل حادثه آغاز خواهند کرد.

وزارت خارجه افزوده که آقای اتمر و آقای ظریف تفاهم کرده‌اند که در صورت ضرورت، هیات‌های دو جانب در محل حادثه، شهرهای مشهد و هرات جلسه مشترک برگزار خواهند کرد.

این وزارت می‌گوید که هدف از این تحقیق دریافت حقایق، اتخاذ تصامیم بعدی در روشنایی ان و پیدا کردن راه حل برای جلوگیری از تکرار همچون حوادث در آینده است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی دو روز پیش هیات ۱۰ نفری را به ریاست حمید تهماسی سرمفتش شورای امنیت ملی تعیین کرد و این هیات هم اکنون به هرات سفر کرده است.

گفتنی است که دو هفته پیش گزارش‌های منتشر شد که ۵۷ تن از شهروندان کارگر افغان هنگام ورود به ایران از سوی مرزبانان ایرانی مورد اذیت و آزار قرار گرفته و سپس به دریا انداخته شده که در نتیجه آن ۲۳ تن جان باخته‌اند.

هرچند ایران این گزارش را رد کرده؛ اما دو دولت افغانستان و ایران برای تحقیق مشترک در زمینه توافق کرده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید