طالبان ۲۸ زندانی حکومتی را در هرات آزاد کرد

0

 از آغاز روند تبادله زندانیان میان دولت افغانستان و گروه طالبان، این گروه گفته که تا کنون ۱۸۰ زندانی دولت افغانستان را در ولایت‌های قندهار، لغمان، قندوز، بادغیس و هرات از زندان آزاد کرده‌اند؛ اما دولت افغانستان آزادی ۱۲۳ تن را تأیید کرده و گفته است که شماری از آزادشده‌گان زیر نام نیروهای امنیتی، افراد ملکی اند.

رئیس‌جمهور غنی در روز مراسم سوگندش فرمان آزادی ۵۰۰۰ زندانی طالبان را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار ویروس کرونا، صادر کرد. از زمان صدور این فرمان تا کنون یک‌هزار زندانی طالبان در ۱۲ مرحله از زندان‌های افغانستان آزاد شده‌اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی چند روزی پیش گفت که طالبان باید افغان‌‌کشی را متوقف و هر چه زودتر برای گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان آماده شوند. او گفته بود که تأخیر در آغاز مذاکرات هیچ توجیهی ندارد و سبب کشته شدن مردم می‌شود.

دولت افغانستان در حالی خواستار آغاز مذاکرات میان‌افغانان شده است که طالبان آزادی ۵ هزار زندانی این گروه را پیش‌شرط شروع گفت‌وگوها قرار داده است. گروه طالبان پیوسته تأکید کرده‌ که آزادی ۵ هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان پیش‌شرطی برای آغاز مذاکرات با دولت افغانستان است.

بر بنیاد توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان، قرار بود ۵ هزار زندانی این گروه در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان از زندان‌های این کشور آزاد شوند، اما این روند به خوبی پیش نرفت و تا هنوز تکمیل نشده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید