ویروس کرونا در حال رقم زدن فاجعه در افغانستان؛

0

این باعث شد تا عده‌ای از مردم بدون توجه به پیامدهای سهل انگاری‌شان، به رفتارهای عادی روزانه خویش ادامه دهند و هنگامی که از آنان درباره دلیل بی توجهی‌شان پرسیده می شد؟! پاسخ آنها این چنین بود: “کرونا در افغانستان شدت ندارد و از ابتلا به آن در امان استیم”
در روزهای گذشته در کنار کمک های مالی کشورهای خارجی، کمک های تجهیزات پزشکی نیز به افغانستان آغاز گردید؛ که مهم ترین آنها کیت های تشخیص ویروس کرونا بود، امارات ۵۰ هزار کیت، ایران ۲ هزار کیت و سازمان بهداشت جهانی در دو مرحله ۵ و ۱۲ هزار کیت به افغانستان ارسال نمودند.
با دریافت و به کار بردن تجهیزات پزشکی وارد شده به کشور متوجه شدیم که روزانه آمار مبتلایان ویروس covid-19 به دو برابر افرایش یافته می یابد! از این رو دریافتیم که شدت انتشار این بیماری در کشور ما کم نبوده بلکه عدم وجود تجهیزات لازم باعث این امر شده است.
ناگفته نماند که دولت افغانستان با عدم اتخاذ سیاست‌های صحیح از جمله واردات به موقع تجهیزات، عدم اعمال قوانین بهداشتی جدی و محکم و در نهایت با عدم اولویت بخشیدن کنترل بیماری، نسبت به دیگر مسائل روز در رقم خوردن این فاجعه نقش اساسی داشتند.
همچنین رسانه‌ ملی با عدم تبلیغات و پخش برنامه های آموزشی مناسب برای همه فهمی و درک صحیح از شرایط حاد پیش رو، در این به توجهی و سهل انگاری سهم داشتند، و از طرفی اگر حکومت در انجام وظایف خود کم کاری کند این وظیفه رسانه ملی است تا با بازگو کردن مشکلات اصلی، دولتمردان را به فعالیت بیشتر مجبور کند.
در کشوری که خبر اول رسانه این باشد که تفاهم میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد یا نه؟! بدیهی است که مردم با عدم رعایت نکات بهداشتی و ایمنی به دلیل کمبود اطلاعات و دانسته‌های کافی، ای چنین در معرض خطر ابتلا قرار گیرند.

به گزارش از خبرگزاری معمار وحدت ملی؛
سیر صعودی گراف مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ باعث نگرانی مقام‌های وزارت صحت عامه شده است. این وزارت می‌گوید که در جریان این روزها شهروندان کشور نسبت به این ویروس جدی به نظر نمی‌رسند، از این رو به گونه غیرمسوولانه در شهر و بازار گشت‌وگذار می‌کنند. وزارت صحت عامه تصریح می‌کند که در حال حاضر میزان تهدید ویروس کرونا در بالاترین حد ممکن خود رسیده است. این وزارت هشدار می‌دهد در صورتی‌ که شهروندان به همین منوال ادامه دهند، میزان مبتلایان به ویروس کرونا به گونه چشم‌گیری افزایش خواهد یافت و این وزارت قادر نخواهد بود تا سیر صعودی این ویروس را کنترل کند.

وحیدالله مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، روز دوشنبه، پانزدهم ثور، در یک نشست خبری در کابل گفت که در حال حاضر شهروندان کشور نسبت به خطرات ویروس کرونا بی‌پروا شده‌اند، از این رو به گونه غیرمسوولانه و بدون در نظر داشت توصیه‌های صحی در سطح شهر گشت‌وگذار می‌کنند. او هشدار داد که میزان تهدید ویروس کرونا «در بالاترین حد ممکن» خود رسیده است و اگر شهروندان به همین منوال ادامه دهند، میزان مبتلایان به این ویروس افزایش خواهد یافت. آقای مجروح گفت اگر در حال حاضر به گراف مبتلایان به ویروس کرونا نظر بیندازیم، دیده می‌شود که مقام‌های صحی در بالاترین حد نگرانی قرار دارند. با این حال او بیان داشت که هرقدر مردم نسبت به ویروس کرونا بی‌توجه و بی‌پروا باشند، نگرانی مقام‌های صحی افزایش می‌یابد و برعکس به هر میزانی که به ویروس کرونا توجه و این ویروس جدی گرفته شود، نگرانی مقام‌های صحت عامه کم‌تر خواهد شد.

او گفت که هم‌اکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۲ هزار و ۸۹۴ تن افزایش یافته است. وی شرح داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱ نفر در پکتیا، ۳۰ نفر در هرات، ۲۵ نفر در قندهار، ۲۴ نفر در کابل، ۱۷ نفر در بلخ، ۱۳ نفر در ننگرهار، ۱۱ نفر در لغمان، ۹ نفر در سمنگان، ۶ نفر در سرپل، ۵ نفر در کنر، ۳ نفر در زابل، ۲ نفر در پکتیکا و یک‌یک نفر در ولایت‌های ارزگان و خوست به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. علاوه بر این مجروح تصریح کرد که شمار جان‌باخته‌گان در کشور به ۹۰ نفر و شمار بهبود‌یافته‌گان به ۳۹۷ نفر رسیده است.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه از شهروندان خواست که برای جلوگیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا، در خانه بمانند و در صورتی ‌که بیرون می‌روند، فاصله معیاری و توصیه‌های صحی وزارت صحت عامه را در نظر گیرند. او تصریح کرد که هرچند شماری از شهروندان بنا بر مشکلات اقتصادی مجبوراند که قرنطین را نقص کنند، اما وی بیان داشت که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بیش از دو راه وجود ندارد: یا در خانه بمانند و فشارهای اقتصادی و روانی را تحمل کنند و یا هم بیرون برآیند و شفاخانه را انتخاب کنند. او گفت: «ما مجبوریم یا در خانه بمانیم و فشار اقتصادی و روحی را تحمل کنیم و یاهم با دست و پای خود طرف قبرستان برویم.»

آقای مجروح خاطرنشان کرد که بدون همکاری مردم، وزارت صحت عامه نمی‌تواند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند. او بیان داشت، تا زمانی‌که مردم اهتمامات را در نظر نگیرند و در اجتماع فاصله معیاری را مراعات نکنند، زنجیره ویروس کرونا قطع نخواهد شد و گراف مبتلایان به این ویروس هم‌چنان سیر صعودی‌ خود را خواهد پیمود.

از جانب دیگر معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه تصریح کرد که این وزارت تلاش دارد تا ظرفیت تشخیص و تعداد لابراتوارها را افزایش دهد. اکنون وزارت صحت عامه ۷ لابراتوار فعال دارد و این وزارت قصد دارد که برای افزایش میزان تشخیص ۸ لابرتوار دیگر را نیز فعال کند. هم‌چنان آقای مجروح بیان داشت که این وزارت از منابع پولی بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی در جهت مبارزه با ویروس کرونا و تقویت سیستم صحی وزارت صحت عامه استفاده خواهد کرد. مجروح گفت که وزارت صحت عامه در نظر دارد تا ۱۰۰ میلیون بودجه کمک شده از سوی بانک جهانی را برای خدمات عاجل به بیماران ویروس کرونا و تقویت سیستم صحی استفاده کند. او توضیح داد که این وزارت ۳۴ میلیون دالر را برای خدمات عاجل به بیماران ویروس کووید-۱۹ و ۴۶ میلیون دالر را برای تقویت سیستم صحی مبارزه با این ویروس اختصاص داده است. وی افزود که وزارت صحت عامه از کمک‌های بانک جهانی در حدود ۲۱ میلیون دالر دیگر را برای خرید لباس‌های محافظتی و مواد لابرتواری استفاده می‌کند.

آقای مجروح اما در مورد کمک‌های بانک انکشاف آسیایی گفت که این بانک در حدود ۴۰ میلیون دالر برای مبارزه با ویروس کرونا کمک کرده است. مجروح افزود که از این کمک‌ها در بخش اعمار شفاخانه و ارتقای ظرفیت کارمندان صحی استفاده خواهد شد. او گفت: «در بخش اعمار شفاخانه‌ها از طریق بانک انکشاف آسیایی ۱۵٫۸ میلیون دالر اختصاص یافته است. هم‌چنان در حدود ۱۸ میلیون دالر برای تهیه تجهیزات در بخش‌های مراقبت‌های جدی در نظر گرفته شده است.» وزارت صحت عامه در نظر دارد تا در ۳۴ ولایت کشور در حدود یک هزار و ۳۴ بستر را در بخش مراقبت‌های ویژه یا (ICU) ایجاد کند.

در همین رابطه نجیب‌الله صافی، نماینده ارشد سازمان صحی جهان در افغانستان، نیز بیان داشت که این سازمان در قسمت بلند بردن ظرفیت تشخیص، تهیه مواد تشخیصیه و فراهم‌آوری کمک‌های تخنیکی با وزارت صحت عامه همکاری می‌کند. او گفت که این سازمان در نظر دارد تا ۸ لابرتوار دیگر را در مناطقی که میزان مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یافته و راه‌های صعب‌العبور دارند، ایجاد کند. علاوه بر این وی یادآور شد که در قسمت فراهم ساختن مواد تشخیصیه نیز گام‌هایی برداشته شده تا وزارت صحت عامه با کمبود این مواد مواجه نباشد.

از سوی دیگر آقای صافی از رعایت نشدن قیود روزگردی توسط شهروندان انتقاد کرد. او تصریح کرد، تا زمانی‌ که مردم با وزارت صحت عامه همکار نباشند، کنترل ویروس کرونا ناممکن است. او از شهروندان خواست که به توصیه‌های وزارت صحت عامه توجه کنند و برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا، تدابیر وقایه‌ای را در نظر بگیرند.

انگشت انتقادها در حالی به سوی مردم نشانه رفته است که آنان همواره مشکلات اقتصادی را دلیل نقض کردن قیود روزگردی عنوان می‌کنند. شهروندان کشور از حکومت خواسته‌اند، در صورتی ‌که حکومت به آنان مواد غذایی کمک کند، آنان حاضر نیستند که در بیرون گشت‌وگذار کنند. با این حال حکومت نیز به خواست‌های شهروندان پاسخ مثبت داده و برای آنان به تازه‌گی توزیع نان خشک را آغاز کرده است. حکومت در دهم ماه ثور برنامه توزیع نان خشک را به ۷ طیف جامعه آغاز کرد. در این برنامه حکومت برای خانم‌های بیوه، دست‌فروشان، کارگران روزمزد، خانواده‌های شهدا، معلولین و بی‌جاشده‌گان در حدود ده قرص نان روزانه توزیع می‌کند. حکومت گفته است که این برنامه را در تمامی ولایات افغانستان تطبیق می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید