دافغانستان برشنا شرکت : ماهانه شدن صرفیهٔ برق ۲ تا ۳ میلیارد افغانی برعواید ریاست برشنا،خسارات وارد می نمائید.

0

دافغانستان برشنا شرکت : ماهانه شدن صرفیهٔ برق ۲ تا ۳ میلیارد افغانی برعواید ریاست برشنا،خسارات وارد می نمائید.

امان‌الله غالب رئیس شرکت برشنا می‌گوید،که ماهانه کردن بیل یا صرفیه برق،ماهانه ۲ تا ۳ میلیارد افغانی بر عواید این شرکت خسارات وارد می‌کند.
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ملی: امان الله غالب رئیس دافغانستان برشنا شرکت،که امروز دوشنبه (۲۱ دلو) در نشست هماهنگی ادارات برای رسیدهٔ گی به مشکلات باشندهٔ گان کابل٬ماهانه شدن بیل یا صرفیه برق را دشوار خواند.
آقای غالب گفت،که ماهانه ساختن بیل،صرفیه برق،ماهانه ۲ تا ۳ میلیارد افغانی برعواید شرکت برشنا خسارت وارد می‌کند.
وی افزود که ماهانه کردن صرفیه برق در صورتی ممکن خواهد بود که هزینه صرفیه برق افزایش یابد یا کتگوری بندی صرفیه‌های برق لغو شده و صرفیه به گونه یکسان برای شهروندان صادر شود.
او گفت:” دو ماهه بودن صرفیه برق و کتگوری بندی آن هشت سال پیش آغاز شد و این امر مطابق به سطح توانمندی اقشار فقیر جامعه است و ماهانه ساختن این صرفیه به افزایش هزینه برق برای قشر فقیر منجر خواهد شد”.
این اظهارات پس از آن مطرح شد،که هفته‌های گذشته باشندگان نواحی مختلف شهر کابل در دیدار با رئیس جمهور خواهان ماهانه شدن صرفیه برق شدند امریکه با موافقت رئیس جمهور نیز روبرو شد.
رئیس شرکت برشنا از طلبکاری این شرکت از ادارات دولتی٬ مقام‌ها و زورمندان یاد آوری کرده گفت بالغ بر ۱۰ میلیارد افغانی پول این شرکت نزد مشترکین است.
او گفت با وجود این٬شرکت در همکاری با ادارات امنیتی از طریق قطع سازی لاین‌های برق برای جمع‌آوری هزینه‌ٔهایش تلاش دارد.
روزهای پیش دیدبان شفافیت افغانستان مدعی شد،که علی‌الرغم طلبکاری شرکت برشنا از مشترکین٬ این شرکت بالغ بر ۲۴ میلیارد افغانی از وزارت مالیه بدهکار است.
او از کمبود منابع انرژی در پایتخت نیز یادآوری کرده اظهار داشت نیازمندی کابل به ۸۰۰ میگاوات برق می‌رسد اما مقدار انرژی که در کابل عرضه می‌شود ۵۰۰ میگاوات است و کمبودی ۳۰۰ میگاوات برق از طریق پرچوی‌ها جبران می‌شود.
رئیس شرکت برشنا ابراز امیدواری کرد،که تا ماه حوت سال آیندهٔ لاین برق ۵۰۰ کیلو ولت توتاب به کابل وصل شده و مشکل کمبودی برق در پایتخت برطرف شود.
تطبیق پروژهٔ انتقال برق توتاب از آنچه تغییر در مسیر انتقال لاین در این پروژه رغم خورده و باعث اعتراضات گسترده باشندهٔ گان ولایات مرکزی شد٬ با تاخیر شش ماهه آغاز شد.
این در حالی است،که روزهای پیش کار ساختمانی پروژهٔ انتقال برق کاسا یک هزار نیز آغاز شد و قرار است با علاوه بر ترانزیت برق ازا ین مجرا به پاکستان کمبود انرژی در کشور نیز جبران شود.
سیداحمد راشد کاشفی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید