خلیل زاد فهرست هیأت مذاکره‌کننده‌ی حکومت افغانستان منتشر کرد

0
خلیل زاد فهرست هیأت مذاکره‌کننده‌ی حکومت افغانستان منتشر کرد

بر اساس این فهرست، باتور دوستم، کریم امین، ضرار مقبل، محمد ناطقی، رسول طالب، حبیبه سرابی، کلیم‌الله نقیبی، جنرال ایوب انصاری، اورزلا نعمت، نادر نادری، متین بیگ، زینب موحد، عنایت‌الله بلیغ، شریفه زرمتی و عبدالهادی ارغندیوال، افرادی‌اند که از سوی دولت افغانستان، برای مذاکره با نمایندگان طالبان، انتخاب شده‌اند.
این فهرست، به گونه‌ی رسمی از سوی دولت افغانستان تأیید نشده است.
هم‌زمان با انتشار این فهرست، مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژیک، می‌گوید که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان برای مذاکرات بین‌الافغانی، نهایی شده است.
وحید عمر، روز یک‌شنبه (۲۵ حوت) به خبرنگاران گفت که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان نهایی شده و جزئیات آن نیز، وقتی که تاریخ آغاز گفت‌وگوها مشخص شود، اعلام خواهد شد.
قرار بود ۱۰ روز بعد از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان آغاز شود؛ اما گروه طالبان، اعلام کرد که روند مذاکرات بین‌الافغانی، پس از آزادی پنج هزار زندانی آغاز خواهد شد.
به دنبال آن، محمداشرف غنی، فرمان عفو، مجازات و آزادی پنج هزار زندانی طالب را صادر کرد. بر اساس این طرح، زندانیان طالب، به شرط این که دوباره به میدان جنگ برنگردند، آزاد خواهند شد.
صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته است که تا کنون، هیچ طالبی از زندان آزاد نشده است. او افزوده است: «هر طالبی که آزاد می‌شود، در برابرش شرط گذاشته شده تا دیگر هیچ کدام از شهروندان افغانستان کشته نشود. پروسه‌ی آزادی از ۲۴ حوت آغاز می‌شود و اگر پس از روز اول و دوم خشونت‌ها پابرجا باشد، این پروسه، متوقف خواهد شد.»
از سویی هم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تأکید کرده است که این گروه، با آزادی مشروط زندانیانش مخالف است.
سهیل شاهین، به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما هرگز با آزادی مشروط زندانیان خود توافق نخواهیم کرد و همه باید به یک بارگی آزاد شوند.»
او گفته است که طرح حکومت افغانستان برای آزادی زندانیان، در تضاد با توافق‌نامه‌ی صلح میان طالبان و امریکا است

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید