سرور دانش : اشتباه نابخشودنی جامعه جهانی به دلیل مشروعیت‌دادن به طالبان هرگز قابل جبران نیست

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ سرور دانش؛ معاون دوم رییس ‌جمهوری می‌گوید که گروه طالبان با تسلط چند روزه بر برخی از مناطق کشور نشان داد که این گروه هیچ تغییری نکرده‌است؛ تنها تغییری که به میان آمده این است که این گروه با اشتباهات جامعه جهانی و کشورهای دور و نزدیک دیگر، مشروعیت نسبی به دست آورده و امروز خود را فاتح جنگ قلمداد می‌کند.

معاون دوم رییس ‌جمهوری، امروز یک‌شنبه، ۳ اسد در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشته‌است که گروه طالبان با ارتکاب جنایات ضد بشری و جنایات جنگی خود و با قتل عام و تیرباران مردم بی‌گناه در هر منطقه‌ای که تسلط یافته و همچنین با تخریب اموال عامه و زیربناهای کشور و ربودن زنان و دختران برای نکاح اجباری با اعضای این گروه و با سرکوب آزادی بیان و خاموش‌ساختن صدای رسانه‌های آزاد محلی و ده‌ها عمل نامشروع دیگر نشان دادند که نه تنها حقوق بشر و حقوق زنان و آزادی بیان و حقوق مدنی شهروندی برای آنان مفهومی ندارد؛ بلکه اعمال آنان کاملا در مغایرت و تضاد با احکام شریعت محمدی قرار دارد.

آقای دانش افزوده‌است که در چنین شرایطی وظیفه علما سنگین‌تر از هر کسی دیگر است. علما باید نشان دهند که چنین اعمالی توهین آشکار به اسلام و دیانت است و طالبان نه تنها مجاهد نیستند؛ بلکه دین و شریعت را هم لکه‌دار ساخته‌اند.

معاون دوم رییس ‌جمهوری نوشته‌است: «برخورد نادرست و خوش‌بینی ناسنجیده نسبت به پروسه صلح و دعوت گروه طالبان به هر نشست و کنفرانس بین‌المللی و قباحت‌زدایی و بلکه مشروعیت‌دادن به این گروه تروریستی و فشار آوردن بر حکومت افغانستان برای رهایی زندانیان طالبان و سرانجام هم خروج شتاب‌زده نیروهای خارجی و تنها گذاشتن دولت و مردم افغانستان در مقابل حملات تروریستی و تهاجمات وحشیانه طالبان، اشتباه نابخشودنی جامعه بین‌المللی بود که هرگز قابل جبران نیست و در قبال آن، جامعه جهانی تا ابد در مقابل ملت بزرگ افغانستان شرمسار بوده و احساس گناه خواهد کرد.»

دانش همچنین نوشته‌است که جامعه بین‌المللی هم‌اکنون درک کرده که طالبان هرگز طرفدار یک صلح واقعی نیست و به جنگ و خشونت بیش‌تر می‌اندیشد تا راه حل سیاسی. به گفته او، اظهارات اخیر مقامات امریکایی و اعلامیه مشترک ۱۶ ماده‌ای کشورهای امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ناروی و ناتو در نشست مشترک ۲۲ جولای ۲۰۲۱ در روم و تأکید بر پنج عنصر کلیدی در توافقنامه صلح نشان‌دهنده نگرانی آنان از عملکرد طالبان است.

این در حالی ‌است که چند روز پیش،‌ نشستی در روم با شرکت مقام‌های کشورهای امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، ناروی و ناتو برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این نشست بر آتش‌بس فوری و دریافت راه حل سیاسی در افغانستان تاکید کردند.

وزارت امور خارجه از اعلامیه مشترک این کشورها و سازمان‌ها استقبال کرده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید