طالبان از توافق کابل و واشنگتن برای ایجاد یک نظام اسلامی جدید در افغانستان خبر داد

0

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان از توافق ایجاد یک نظام جدید اسلامی در افغانستان از سوی دولت‌های این کشور و آمریکا خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛  به دنبال حملات هوایی اخیر آمریکا به مواضع طالبان در جنوب افغانستان و گفت و گوی تلفنی «جو بایدن» و «اشرف غنی»، روسای جمهوری دو کشور با یکدیگر، «محمد نعیم»، سخنگوی دفتر سیاسی این جنبش شامگاه شنبه در گفت و ‌گو با شبکه خبری «المیادین» تاکید کرد که واشنگتن، دولت کابل را به قدرت رسانده و از آن پشتیبانی می کند.

نعیم در رابطه با حملات اخیر آمریکا اظهار داشت: نقض آشکار توافقنامه های امضا شده با ما است، چیزی را تغییر نمی دهد و پشتیبانی از دولت کابل به شمار می آید؛ اشغالگر (آمریکا) در کنار دولت کابل می ایستد که آن را روی کار آورده و حملات هوایی نیز در پشتیبانی از این دولت است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در بخش دیگری از اظهارات خود همچنین تصریح کرد: واشنگتن و کابل توافقنامه ای مبنی بر یک نظام جدید اسلامی را پذیرفتند؛ نظام حاکم در افغانستان باید اسلامی باشد اما چگونگی آن به گفت و گو واگذار شده است.

نعیم ضمن تاکید بر این که طالبان از آغاز بر این باور بوده که بهترین راه حل از طریق گفت و گو به دست می آید، این پرسش را مطرح کرد: در دوحه (پایتخت قطر) بر سر یک طرح به توافق رسیدیم؛ اگر بدان پایبندی نشود، چگونه پیش برویم؟

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان با بیان این که هیچ گونه تشدیدی در عملیات وجود ندارد و مناطق اخیر نیز به صورت داوطلبانه بدان پیوستند، خاطر نشان ساخت که با کشورهای جهان و منطقه به ویژه کشورهای همسایه افغنستان، دارای روابط و ارتباط هستند.

این در حالی است که «جان کربی»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پنج شنبه گذشته در یک نشست خبری اعلام کرده بود که نیروهای کشورش طی چند روز اخیر مواضع طالبان در بخش های مختلف ولایت قندهار در جنوب افغانستان را در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، هدف حملات هوایی قرار دادند.

در واکنش به این مسئله نیز، «ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان ضمن تایید این که مواضع این جنبش در قندهار و شمار دیگری از مناطق از سوی نیروهای آمریکایی بمباران شده، تاکید کرد که این حمله تلفاتی در پی نداشته و در برابر آن نیز بی تفاوت نخواهند ماند.

مجاهد با تاکید بر این که طالبان نیروهای آمریکایی را مسئول حمله مذکور می داند و آن را به شدت محکوم و تقبیح می کند، عنوان کرد که این حمله به مثابه سرپیچی آشکار آمریکا از مفاد توافقنامه دوحه است و مسئولیت پیامدهای آن نیز به عهده این کشور خواهد بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید