المپیک توکیو۲۰۲۰ ؛ ورزشکاران افغان سر از فردا به مصاف حریفان‌شان می‌روند

0

بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو که به دلیل کرونا برای یک سال به تاخیر افتاده بود، با اشتراک پنج بازیکن افغان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ در این بازی‌ها، فرزاد منصوری در بخش تکواندو، کیمیا یوسفی و شاه‌محمود نورزهی در بخش اتلتیک، فهیم انوری در بخش شنا و مهدی یاوری در بخش نشان‌زنی از افغانستان حضور دارند.

در برنامه افتتاحیه این بازی‌ها که روز جمعه، یکم اسد برگزار شد، فرزاد منصوری و کیمیا یوسفی بیرق افغانستان را حمل کردند.

براساس زمان‌بندی کمیته بین‌المللی المپیک، مهدی یاوری روز یک‌شنبه، سوم اسد، در سبک ۱۰ متری تفنگ بادی با ۴۶ ورزشکار دیگر وارد رقابت می‌شود.

فرزاد منصوری نیز در کتگوری وزن بالاتر از ۸۰ کیلوگرام روز سه‌شنبه، پنجم اسد، به مصاف ان کیو دان از کوریای جنوبی می‌رود و در صورت راهیابی به مرحله بعد، دیدارهای بعدی او نیز همان روز پی‌گیری خواهد شد.

فهیم انوری در هشتم اسد و در سبک شنای ۵۰ متر آزاد وارد رقابت می‌شود. او در دور دوم این رقابت‌ها به مصاف پنج بازیکن دیگر خواهد رفت.

کیمیا یوسفی اما در بخش اتلتیک و در فاصله ۱۰۰ متری همان روز به میدان خواهد رفت.

هم‌چنان شاه‌محمود نورزهی نیز در نهم اسد و در فاصله دوش ۱۰۰ متری رقابت خواهد کرد.

براساس پیش‌بینی‌ها، فرزاد منصوری از میان ورزشکاران افغان بیش‌ترین شانس کسب مدال المپیک را دارد.

ورزشکاران افغان از ۱۹۳۶ (زمان آغاز دیدارهای المپیک تابستانی) تا حال در ۱۲ المپیک تابستانی شرکت کرده‌اند و در پنج دور دیگر نیز حضور نداشته‌اند.

سهم ورزشکاران افغانستان از این بازی‌ها، دو مدال برنز بود که در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن توسط روح‌الله نیکپا به دست آمد.

قرار بود المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو در بیست‌سوم جولای سال گذشته میلادی پی‌گیری شود، اما شیوع کرونا سبب شد که این بازی‌ها به تاخیر بیافتد.

سرانجام پس از مشوره‌های مقامات جاپانی و فیصله کمیته بین‌المللی المپیک، بازی‌ها امسال و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود.

هرچند پیش‌بینی شده بود که این بازی‌ها حدود هشت میلیارد دالر هزینه بر دارد، اما با توجه به تاخیر یک ساله در آغاز آن و برخی دیگر از اقدامات، اکنون هزینه آن حدود سه برابر افزایش یافته است.

در این دور از بازی‌ها، ورزشکاران ۳۳ بخش ورزش المپیکی که ۵۰ شاخه ورزشی را در بر می‌گیرد، در سبک‌ها و رشته‌های مختلف به مصاف هم می‌روند.

در این دور از بازی‌ها، ۳۳۹ مدال طلا در نظر گرفته شده که ۱۶۶ مدال آن سهم مردان، ۱۵۵ مدال آن سهم زنان و ۱۸ مدال دیگر سهم تیم‌های مختلط است.

به این ترتیب بیش از ۱۱ هزار ورزشکار به نماینده‌گی از ۲۰۶ کشور در بازی‌های المپیک حضور یافته‌اند.

گفتنی است که در حال حاضر امریکا بیش‌ترین شمار ورزشکاران در این رقابت‌ها را دارد.

این کشور در المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو دو ژنیرو نیز توانسته بود که با کسب ۱۲۱ مدال، از جمله ۴۶ مدال طلا، در صدر فهرست کشورها حاضر در آن رقابت‌ها قرار گیرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید