سازمان امنیت و همکاری اروپا خواهان ادامهٔ گفتگوهای صلح، آتش‌بس و قطع فوری خشونت‌ها در افغانستان شد

0

سازمان امنیت و همکاری اروپا در یک نشستی به ابتکار سفارت افغانستان در ویانا از دولت و مذاکرات صلح افغانستان حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه با نشر اعلامیه‌ی گفته که کشورهای عضو این سازمان وضعیت امنیتی افغانستان و پیامدهای منطقه‌یی آن را بررسی و بر حل صلح‌آمیز منازعهٔ و حفظ دستاوردهای دو دههٔ پسین تاکید کردند.

خانم هلگا شمید سکرتر جنرال سازمان امنیت و همکاری اروپا از حمایت آن سازمان از افغانستان و پروسهٔ صلح تأکید نموده، حمایت از حقوق زنان را یکی از موضوعات اساسی در روند مذاکرات صلح دانست.

در این برنامه نمایندگان و سفرای کشورهای آسترالیا، جاپان، تایلند، ترکیه، اتحادیه اروپا، آلمان، تاجیکستان، کانادا، ایالات متحدهٔ امریکا، انگلستان، اوزبیکستان، قزاقستان و فدراسیون روسیه حمایت‌شان را از مردم افغانستان، حفظ دست آوردها و حقوق زنان اعلام کردند.

این کشورها بر ادامهٔ گفتگوهای صلح، آتش‌بس و قطع فوری خشونت‌ها تأکید و افزایش خشونت‌ها توسط طالبان را تقبیح کرده‌اند.

در این نشست، میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیرامون افزایش خشونت‌های غیرقابل وصف طالبان و ارتکاب جرایم جنگی و جنایات ضدبشری از سوی این گروه و تبعات گستردهٔ بشری آن صحبت کرده است.

آقای ناب افزود که طالبان برخلاف تعهدات‌شان، روابط‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع نکرده بل در تبانی با‌ هراس‌افگنان منطقه‌یی و بین‌المللی به کشتار بی‌رویهٔ مردم، تخریب زیربناهای افغانستان و نقض گستردهٔ حقوق زنان و شهروندان ادامه می‌دهند. معین سیاسی تأکید کرد طالبان و گروه‌های تروریستی همپیمان‌شان با گسترش تندروی خشونت‌آمیز نه‌تنها برای افغانستان بل برای همه منطقه و جهان تهدید بزرگ به‌شمار می‌روند.

خانم منیژه باختری سفیر و نمایندهٔ دایمی افغانستان مقیم ویانا نیز در این برنامه بر نقش بااهمیت جامعهٔ جهانی در حفظ دستاوردهای دو دهه به‌ویژهٔ حقوق زنان تأکید کرده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید