طالبان: هرگز با داعش توافق نظر نداشته‌ایم

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ «مولوی خیرالله خیرخواه»، عضو ارشد گروه طالبان در مصاحبه ای با پرس تی وی درباره مواضع طالبان و درخصوص موضوع داعش میگوید، ما با داعش تفاوت عقیده داریم.

وی که در مصاحبه با شبکه پرس تی گفته است ؛ درباره نگاه طالبان به داعش : طالبان از زمان مواجهه با داعش تاکنون، شهدای زیادی داده داست. بین داعش و امارت اسلامی تفاوت زیادی وجود دارد. نظرات، سلایق و عقاید داعش در هیچ گروه افغانستانی مشاهده نشده است که جان و مال مسلمان را بر خود روا وحلال بدانند. ما هم می‌گوییم که این نوع عقیده در امارت اسلامی وجود ندارد که که مال و جان مسلمان را بر خود روا و حلال بدانیم. عقاید ما برای همه روشن است و در طول۲۰سال جهاد در مناطق مختلف افغانستان، مردم به‌صورت واضح شاهد رفتار، اعتقادات و تعامل امارات اسلامی بوده اند و این نوع رفتار از جانب ما مشاهده نشده است.اعتقادات آنها (داعش) منحرف است و شریعت اسلامی به ما مجوز نمی دهد که به چنین مواضعی معتقد باشیم.

خیرخواه درباره حضور داعش در بدخشان اظهار کرد: اگر کسی به صورت مهاجر به بدخشان آمده و در آنجا باشد، باید راه حلی جست‌وجوکنیم که برگردد. ما متعهد شده ایم که آنها را تشویق کنیم تا به کشورشان بازگردند. ما باید این مشکل را حل کنیم؛ چه از راه گفت‌وگو و چه اینکه خودشان بروند. اگر هم به‌عنوان مهاجر قانونی در آنجا بمانند، باید قوانین مهاجرت را رعایت کند. ما همچنین نمی خواهیم کشور ما امنیت دیگران را با خطر مواجه کند و کسانی که عامل خطر هستند، باید به کشورهایشان برگردند و از خاک ما نباید سوء‌استفاده شود.

این رهبر طالبان در پاسخ به این سؤال که آیا صحیح است که شش ماهی است طالبان با داعش نمی جنگد؟ عنوان کرد: درکجا با داعش بجنگیم؟ مگر داعش مرکزیت دارد که ما با آنها بجنگیم؟ آنها درمهمانخانه‌های کابل هستند و مرکز مشخص در ولایات افغانستان ندارند.اگر می داشتند طالبان با آنها می جنگید. الان داعشیان در جای دیگرنیستند و فقط در کابل هستند و دولت از آنان استفاده استخباراتی(اطلاعاتی) می کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید