واکنش وزارت خارجه به اظهارات تازه ضمیر کابلوف درباره طالبان

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

وزارت امور خارجه کشور به اظهارات تازه ضمیر کابلوف نمایندهٔ ویژهٔ رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان که گفته، رهبران طالبان از جنگ ۲۰ ساله خسته شده‌اند و آماده دریافت راه حل سیاسی اند،‌ واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ وزارت امور خارجه کشور در اعلامیه‌ای گفته،‌ ما صحبت‌های اخیر ضمیر کابلوف نمایندهٔ ویژهٔ رئیس جمهوری فدراتیف روسیه برای افغانستان را در برخی رسانه‌ها پیرامون آمادگی طالبان برای دستیابی به راه حل سیاسی و “احتمال استیلای بالقوهٔ طالبان بر قدرت” بررسی کردیم.

در اعلامیه آمده،‌ طالبان از زمان امضای موافقتنامهٔ دوحه، تعهدات‌شان را در قبال کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با گروه‌های تروریستی و انجام مذاکرات جدی روی آتش‌بس و رسیدن به توافق سیاسی پیهم نقض کرده اند. عملکرد طالبان نشاندهندهٔ‌ این واقعیت است که طالبان برخلاف اظهارات‌شان، در عمل، آمادهٔ حل سیاسی بحران افغانستان نیستند.

اعلامیه افزوده،‌ در مقابل، دولت افغانستان تمام تعهداتش را به‌شمول رهایی بیش از شش‌هزار زندانی طالبان برآورده نموده و پیوسته بر مذاکرات بامحتوا روی مسایل اساسی از جمله آتش‌بس فوری تأکید نموده است. در همین راستا، جمهوری اسلامی افغانستان هیأت مذاکراتی باصلاحیت را تشکیل داده و با تعهد کامل در مذاکرات صلح دوحه، به شمول دور سوم کنونی، شرکت نموده است. همچنان برای اثبات جدیت و تعهد خویش به پروسهٔ صلح، اخیراً جمهوری اسلامی افغانستان هیأت عالیرتبهٔ سیاسی را برای حمایت از تیم مذاکراتی جمهوری و برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان به دوحه فرستاد؛ اما با وجود این تلاش‌ها، تا هنوز نشانه‌یی از تعهد طالبان برای قطع خشونت‌ها، اجتناب از راه حل نظامی، و رسیدن به توافق سیاسی دیده نمی‌شود.

وزارت امور خارجه گفته که اگر آقای کابلوف به اطلاعات و دریافت‌های قابل اعتماد و مشخصی دسترسی دارند که ارادهٔ واقعی طالبان را برای حل مسالمت‌آمیز جنگ به نمایش گذارد، با ما در میان گذارند تا مطابق به آن به پیشرفت‌های بیشتری در روند صلح نایل آییم.

این وزارت تاکید کرده که از دید ما، مطرح‌کردن امکان دستیابی نظامی طالبان به قدرت سیاسی در مغایرت با اعلامیهٔ نشست “ترویکای گسترده” مسکو و قطع‌نامهٔ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل و مخالفت جامعهٔ جهانی با برگشت امارت طالبانی، قرار دارد.

وزارت امور خارجه کشور گفته، ما از تلاش‌های صلح روسیه در چارچوب فارمت مسکو، ترویکای گسترده و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی می‌نماییم. ما انتظار داریم تا شرکای بین‌المللی‌مان طالبان را در قبال تعهدات‌شان مسؤول قرار داده و فشارهای لازم را بر آن‌ها وارد نمایند تا مطابق به خواست جامعهٔ‌ جهانی، به‌ویژه کشورهای عضو ترویکای توسعه‌یافته و حامیان قطع‌نامهٔ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل، این گروه دست از خونریزی برداشته و به راه حل سیاسی از طریق مذاکرات واقعی و معنادار تن دهند.

این در حالی است که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته که جنگ ۲۰ ساله رهبران گروه طالبان را به ستوه آورده است.

آقای کابلوف در یک نشست آنلاین با حضور حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین صحبت می‌کرد،‌ گفت، حمله‌های گروه طالبان بر نیروهای دولتی افغانستان شدت یافته‌اند، اما این گروه برای دریافت راه حل سیاسی به جنگ افغانستان، آمادگی دارد.

وی افزود، ممکن است در آینده طالبان شهرها را نیز بگیرند، اما به‌گفتۀ او طالبان ظرفیت نگه داشتن شهرها را ندارند.
نماینده ویژه روسیه برای افغانستان بیان داشت:”فکر می‌کنم که جنگ بیست سال گذشته رهبران طالبان را به ستوه آورده‌است؛ از همین‌رو درک کرده‌اند که اکنون باید به دنبال یک راه حل سیاسی باشند”.

ضمیر کابلوف افزود:”طالبان اکنون نمی‌توانند مرکزهای ولایت‌‎ها را بگیرند، اما شاید در آینده بتوانند کابل و مرکزهای ولایت‌ها را بگیرند، اما برای نگه داشتن این شهرها ظرفیت ندارند”.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید