علمای دینی خطاب به طالبان: اگر به صلح تن ندهید با ملت رو به رو خواهید شد

0

شماری از علمای دینی کشور یک بار دیگر از طالبان خواستند که تن به صلح داده و بیش از این باعث رنج و درد مردم افغانستان نشوند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ مجمع علمای ۳۴ ولایت کشور و شورای علمای ولایت کابل امروز دوشنبه (۲۸سرطان) در یک نشست خبری در کابل بار دیگر تاکید کردند که جنگ کنونی مبنای دینی ندارد و طرفین باید تن به صلح و آتش‌بس دایمی بدهند.

مولوی حبیب الله حسام رئیس مجمع علمای ۳۴ ولایت کشور گفت:” کشتن مسلمان توسط مسلمان کفرآمیز است و اگر هرکسی آن‌را جهاد بخواند قطعآ از دایره اسلام خارج است”.

مولوی حسام از پیامد منفی جنگ جاری افغانستان هشدار داده گفت:” پیامد این جنگ ویرانی تمدن‌های ما، فقر، جهل، غلامی، اسارت یک ملت، وابستگی، تعصب، نفاق، آوارگی، هجرت، بی خانگی است”. او تلویحآ تجزیه کشور را از پیامد منفی دیگر این جنگ جاری خواند.

وی خطاب به طالبان گفت:” با گرفتن سلاح زیاد مغرور نباشید! تا چه وقت غلام جنگ نیابتی دیگران هستید! از جنگ تان انتظار پیروزی را نداشته باشید! این جنگ پیامد‌های بسیار خطرناک در پی دارد راهی که شما انتخاب کردید به ترکستان و جهنم است!”.

در همین حال مولوی عبدالله قانع یکی دیگر از علمای دینی خطاب به طالبان گفت:” تن به صلح و آتش‌بس بدهید درغیر آن با تمام ملت افغانستان، هم از مرد و زن، پیر و جوان رو به روی خواهید شد”.

وی بیان داشت:” جنگ کنونی هیچ مبنای دینی ندارد ما از طرفین درگیر جنگ می‌خواهیم تن به آتش‌بس و صلح بدهند چون متضرر این جنگ ملت است”.

از سویی هم مولوی محمد سروی عمری گفت:” در شرایط کنونی صلح یک فریضه است، کسانی که تن به صلح و آتش‌بس نمی‌دهند از خیر قران که گفته است” وَالصُّلحُ خَیْرٌ” به دور می‌ماند”.

این عالم دین افزود:” امروز نه جمهوریت مقدس است و نه هم امارات؛ هر دو کلمه ارزش خون ریختن را ندارد دو طرف باید موضوع را به متخصصین دینی راجع کرده و همدیگر را در آغوش بگیرند”.

مولوی محمد منور وزیری یکی دیگر ازعلمای دینی گفت:” امروز از زمین و هوا بالای مردم افغانستان آتش‌ می‌بارد، مدعیان قدرت بالای کی‌ها حکومت می‌کنند؟ بالای قبرستان و یا اشک یتیمان!؟  امروز در قبرستان‌های افغانستان جایی برای دفن نمانده است”.

وی با بیان اینکه ادامه جنگ و خشونت جز ضرر جانی، اجتماعی و دینی پیامد دیگری ندارد تاکید کرد:” حفظ جان، دین، عقل، آبرو و عزت هر مسلمان از ارکان دین است که در این جنگ کنونی مراعات نمی‌شود”.

این در حالی است که پیش از این نیز علمای جهان اسلام جنگ جاری افغانستان را حرام و ناروا خوانده و از طالبان خواسته‌اند که دست از جنگ بردارند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید