سرور دانش : مذاکرات صلح دوحه بی‌مفهوم و خنثا پایان یافت

0

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، اعلامیه مذاکرات در سطح بلند بین هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیأت طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر را «بی‌مفهوم و خنثا» توصیف کرده است.

این دور از مذاکرات به روزهای شنبه و یک‌شنبه (۲۶ و ۲۷ سرطان) در دوحه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛سرور دانش روز دوشنبه، بیست‌وهشتم سرطان، با نشر پیامی به مناسبت عید قربان گفته است: «متاسفانه نشستی که اخیراً میان هیات عالی رتبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان با میانجی‌گری برخی از کشورها در دوحه برگزار شد، نتیجه ملموس و روشنی را در پی نداشت و با صدور یک اعلامیه بی‌مفهوم و خنثا خاتمه یافت.»

معاون دوم ریاست جمهوری در این پیام گفته است که جنگ در سراسر کشور گسترش یافته است و عامل آن نیز گروه طالبان است.

به گفته دانش، دلیل گسترش بیش‌تر جنگ و خشونت اهداف غیرانسانی است که در پشت فعالیت گروه‌های تروریستی و افراطی نهفته است.

دانش می‌گوید که هنوز کشورهای حامی ‌طالبان اهداف خود را در تداوم بحران در افغانستان و در گسترش خشونت بیش‌تر جست‌وجو می‌کنند.

سرور دانش می‌گوید که روند صلح و مذاکرات میان دولت و طالبان که از یک سال بدین سو آغاز شده، عقیم شده است و دلیل آن برخورد دوگانه طالبان و حامیان‌شان با این روند است.

او هم‌چنان گفته است که در ماه‌های اخیر طالبان با حمایت استخبارات منطقه و حامیان منطقه‌ای خود تلاش بی‌سابقه را به خرج داده‌اند تا روحیه مردم افغانستان و نیروهای امنیتی را بشکنند.

قابل یادآوری است که مذاکرات در سطح بلند با حضور عبدالله عبدالله، محمدکریم خلیلی، عبدالسلام رحیمی، عطامحمد نور، محمدمعصوم استانکزی، فاطمه گیلانی و باتور دوستم به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، شهاب‌الدین دلاور، عبدالسلام حنفی، ملا دین محمد، مولانا فرید، ملا فاضل و شیخ عبدالحکیم حقانی به نماینده‌گی از طالبان برای دو روز ادامه یافت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید