جامعه جهانی : طالبان سلاح را به زمین بگذارند و تعهد خود را نسبت به روند صلح نشان دهند

0

نمایندگی‌های کشورهای خارجی در افغانستان در یک اعلامیه مشترک گفته‌اند که طالبان باید همیشه سلاح بر زمین ‏بگذارند و تعهد خود را نسبت به روند صلح به جهانیان نشان بدهند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ نمایندگی‌های سیاسی کشورهای استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دنمارک، نمایندگان اتحادیه‌ اروپا، ‏فلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، کوریا، هالند، دفتر نمایندگی ارشد ملکی ناتو، اسپانیا، سویدن، ‏انگلستان و امریکا در افغانستان خواستار توقف حملات طالبان شده و گفته اند که حملات این گروه و ادعای تعهد بر راه حل سیاسی از طریق گفتگو متناقض است و این کار طالبان تلاش‌ها و گفتگوهای صلح را ناکام کرده است.

سفارت امریکا در کابل امروز دوشنبه، ۲۸ سرطان با نشر این اعلامیه گفته است که حملات طالبان افزون بر ناکام ساختن روند گفتگوهای صلح و تلفات غیرنظامیان در افغانستان، دستاوردهای ۲۰ ساله این کشور را نیز با خطر جدی مواجه کرده است.

نمایندگی‌های سیاسی کشورهای جهان افزوده‌اند که طالبان باید هرچه زودتر به حملات خود در افغانستان پایان دهد: «حملات طالبان با ادعای آن‌ها، پیرامون حمایت از حل‌وفصل سیاسی از ‏طریق گفت‌وگو و روند صلح افغانستان در دوحه، کاملا در تناقض قرار دارد. این امر منجر به ‏کشته‌شدن افغان‌های بی‌گناه، از جمله ادامه‌ قتل‌های هدف‌مند، آوارگی مردم ملکی، ‏غارت و سوختاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و متضررشدن شبکه‌های ارتباطی ‏شده است.»

این نمایندگی‌های سیاسی همچنین گفته‌اند: «بازداشت و کشتار بی‌رویه‌ غیرنظامیان و ‏حمله بر زندان‌ها، بی‌توجهی بسیار نگران‌کننده به حاکمیت قانون را نشان می‌دهد. در ‏ولسوالی‌هایی که توسط طالبان تصرف شده، باشندگان محل و ناظران، از تلاش‌ها جهت سرکوب ‏حقوق‌ بشری زنان و دختران و تعطیلی رسانه‌های خصوصی و دولتی به منظور پنهان‌سازی موارد ‏نقض حقوق بشر و محدودکردن آزادی بیان گزارش داده اند.»

این کشورها در ادامه این اقدامات از سوی طالبان را محکوم کرده و گفته‌اند که افغانستان طی ۲۰ سال گذشته دست‌آوردهای زیادی داشته است و می‌خواهد به پیشرفت خود در زمینه حقوق بشر، و آزادی بیان ادامه دهند.

آن‌ها در ادامه از طرف‌ها خواسته‌اند که به خشونت‌ها در افغانستان پایان داده و به آتش بس دایمی و همه جانبه موافقت کنند.

در اعلامیه مشترک آمده است: « طالبان در این عید قربان، باید برای همیشه سلاح بر زمین ‏بگذارند و تعهد خود را نسبت به روند صلح به جهانیان نشان بدهند.»

این در حالی است که نشست دو روزه هیات‌های بلند پایه دولت و طالبان در قطر شب گذشته پایان یافت و دو طرف بر لزوم تسریع مذاکرات توافق کردند تا در اسرع وقت یک راه حل عادلانه و پایدار برای منازعه‌ افغانستان به دست آید.

این نشست در روزهای شنبه و یک‌شنبه در دوحه قطر برگزار شد. در این نشست هیات دولت را عبدالله عبدالله؛ رییس شورای مصالحه رهبری می‌کرد و هیات طالبان تحت رهبری ملا برادر اشتراک کرده بودند.

در اعلامیه پایانی این نشست آمده است که دو طرف، نیاز به یک توافقی را که پاسخگوی منافع و خواسته‌های همه زنان و مردان افغانستان در روشنای اصول اسلامی باشد درک می‌کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید