پایان نشست صلح قطر با صدور اعلامیه‌ای مشترک

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ مذاکرات صلح دوحه که در سطح بلند بین هیات جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیات طالبان به ملا عبدالغنی برادر در دوحه، پایتخت قطر برگزار شده بود، یک‌شنبه‌شب، بیست‌وهفتم سرطان، پایان یافت. دو طرف در مورد لزوم تسریع مذاکرات برای دست‌یابی به راه حل سیاسی عادلانه و پایدار توافق کرده‌اند.

دو طرف در پایان این نشست یک اعلامیه مشترک را به نشر رسانیده‌اند که در آن از آتش‌بس یاد نشده است.

طبق اعلامیه، دو طرف توافق کرده‌اند که مذاکرات تسریع شود تا از این طریق برای بیرون رفت از وضعیت کنونی افغانستان هرچه زودتر راه حل دایمی پیدا شود.

هم‌چنین دو طرف تعهد کردند که تا رسیدن به توافق عادلانه و پایدار به سطح عالی‌رتبه در مذاکرات دخیل باشند و برای رسیدن به این هدف در آینده به چنین نشست‌ها ادامه دهند.

رهبران دو طرف به هیات‌های مذاکره‌کننده دستور داده‌اند که مذاکرات را سرعت ببخشند.

در اعلامیه مشترک گفته شده است که دو طرف نیاز دست‌یابی به یک توافق  را که پاسخ‌گوی منافع و خواست‌های همه زنان و مردان افغانستان در روشنایی اصول اسلامی باشد، درک می‌کنند.

هر دو طرف اطمینان داده‌اند که در سراسر افغانستان از زیربناهای ملکی محافظت می‌شود، از تلفات غیرنظامیان جلوگیری و در مورد کمک‌های بشری همکاری می‌کنند.

در اعلامیه آمده است که با توجه به گسترش چشم‌گیر ویروس همه‌گیر کووید-۱۹ در سراسر کشور، تمام اقدامات مناسب را برای امنیت پرسونل واکسیناسیون انجام خواهند داد و نیز از حمل و نقل آکسیجن و سایر مواد ضروری به شکل شفاف برای تداوی مردم بیماران کرونایی اطمینان حاصل خواهند کرد.

در این اعلامیه درباره آتش‌بس و رهایی زندانیان طالبان چیزی گفته نشده است. پیش‌تر گفته شده بود که آتش‌بس یکی از اجندهای اصلی این مذاکرات است.

مذاکرات در سطح بلند روز شنبه افتتاح شد. برای دو روز نشست‌های پی‌درپی بین دو هیات برگزار شده است. سه محور؛ آتش‌بس، دولت موقت و تعیین میانجی برای مذاکرات از اجندهای این مذاکرات گفته شده بود.

عبدالله عبدالله، محمدکریم خلیلی، عبدالسلام رحیمی، عطامحمد نور، محمدمعصوم استانکزی، فاطمه گیلانی و باتور دوستم به نماینده‌گی از جمهوری اسلامی افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، شهاب‌الدین دلاور، عبدالسلام حنفی، ملا دین محمد، مولانا فرید، ملا فاضل و شیخ عبدالحکیم حقانی به نماینده‌گی از طالبان در این نشست‌ها حضور داشتند.

در نشست اختتامیه این نشست، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و ملا عبدالغنی، معاون سیاسی طالبان، سخنان کوتاهی را ایراد کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید