خروج عاجل کارمندان و اتباع فرانسه از افغانستان

0

فرانسه کارمندان محلی سفارت و اتباع کشورش در افغانستان را با پرواز عاجل از کابل خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ دولت فرانسه با توجه به تشدید درگیری‌ها بین قوای ملسح افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان تصمیم گرفت اتباع خود را با پروازی عاجل از کابل خارج کند و به کشور بازگرداند.

در این پرواز، کلیه اتباع فرانسه و شماری از کارمندان افغان که برای آن کشور کار می‌کردند و باخانواده شان از افغانستان خارج شدند.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است که پرواز یاد شده حدود سیصد مسافر داشت که نیمی از آنها را اتباع فرانسه تشکیل می‌دادند و نیمی دیگر کارمندان افغانِ سفارت یا دیگر سازمان‌های فرانسوی به همراه خانواده‌ها‌یشان بودند.

طبق این گزارش، داوید مارتینون؛ سفیر فرانسه در افغانستان برای بدرقه مسافرین و به ویژه کارمندان افغان سفارت در میدان هوایی حضور داشت.

احمد عارفی؛ یکی از کارمندان افغان که از سال ۲۰۰۶ تاکنون در سفارت فرانسه در کابل مشغول به کار است به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ترک افغانستان واقعا بسیار دشوار است زیرا اینجا کشور و میهن ما است؛ جایی که تمام زندگی ما در آن سپری شده و با ترک آن از والدین، خانواده و نزدیکان دور می‌شویم؛ اما از سوی دیگر شرایط فعلی ما را مجبور به ترک افغانستان کرده، زیرا در ماه‌های اخیر زندگی در اینجا بسیار خطرناک شده است.» فرانسه روز سه‌شنبه گذشته از همه اتباع خود خواسته بود تا به دلیل تحول اوضاع امنیتی در افغانستان و نبود دوربنآ مثبت حداقل در کوتاه مدت خاک این کشور را ترک کنند. سفارت فرانسه در افغانستان با اشاره به پروازی که برای عملی شدن این درخواست تدارک دیده شده هشدار داد که هیچ پرواز خاص دیگری به این منظور اختصاص داده نخواهد شد و دولت دیگر نمی‌تواند امنیت خروج آندسته از اتباعی که تصمیم به ماندن در افغانستان گرفته‌اند را تامین کند.

نمایندگی دیپلماتیک فرانسه در کابل علیرغم شرایط امنیتی موجود همچنان باز است و فعلا به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

به گفته سفیر فرانسه در افغانستان، بخشی از کارمندان کنسولگری و آندسته از اتباع افغان که برای موسسات وابسته به سفارت یا موسسات غیردولتی فرانسوی کار می‌کردند طی هفته‌های اخیر به موجب حق پناهندگی از این کشور خارج شده و به فرانسه عزیمت کردند.

قابل ذکر است که فرانسه استادان زبان فرانسوی همه دانشگاه افغانستان و استادان لیسه استقلال از کابل به فرانسه منتقل نمودند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید