پیام تبریک عید رهبر طالبان : ما حامی جدی راه‌حل سیاسی در افغانستان هستیم / تبریک خروج نیروهای خارجی از افغانستان

0
memaarpress.com - خبرگزاري معمار وحدت

 رهبر طالبان با انتشار پیامی به مناسبت عید قربان گفت این گروه باوجود پیشروی‌های نظامی که داشته است، خواستار حل بحران افغانستان از طریق سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ «ملا هبت‌الله آخوندزاده» رهبر طالبان با انتشار پیامی به مناسبت فرارسیدن عید قربان نوشت که مردم افغانستان درحالی عید قربان را گرامی می‌دارند که بیشتر آمریکایی‌ها و نیروهای خارجی افغانستان را ترک کرده‌اند و بقیه آن‌ها نیز در حال خروج هستند.

رهبر طالبان با اشاره به پیشروی‌های این گروه در ماه‌های اخیر نیز افزود: امارت اسلامی با همه پیروزی‌ها و پیشروی‌های نظامی، حامی جدی راه‌حل سیاسی معضل کشور است. هر فرصتی که سبب قیام نظام اسلامی و آمدن صلح و امنیت در کشور گردد، ما انشالله از آن حتما استفاده خواهیم کرد.

ملا هبت‌الله همچنین مدعی شد که طرف‌های مقابل مذاکرات یعنی دولت و سیاسیون افغانستان فرصت برقراری صلح را ضایع می‌کنند و ادامه داد: پیام ما این است که به جای اتکا به خارجی‌ها مشکلات را خودمان حل کنیم.

وی اظهار داشت که طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از کشور خواستار تعامل متقابل و خواستار روابط خوب و قوی دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی با همه کشورهای جهان از جمله آمریکا است.

رهبر طالبان افزود: ما به همسایه‌ها، منطقه و کشورهای جهان اطمینان می‌دهیم که افغانستان به هیچکسی اجازه نمی‌دهد که با استفاده از خاک ما، امنیت کشورهای دیگر را با تهدید مواجه بسازد. همچنان از سایر کشورها می‌خواهیم در امور داخلی ما نیز هیچگونه مداخله‌ای نداشته باشند.

وی به دیپلمات‌های خارجی، سفارتخانه‌ها و نمایندگان سیاسی خارجی، موسسات خیریه و سرمایه‌گذاران نیز اطمینان داد که طالبان برای آن‌ها هیچ مشکلی بوجود نخواهد آورد و همه تلاش‌‌های خود را برای حفاظت و مصونیت آن‌ها استفاده خواهد کرد.

ملا هبت‌الله با اشاره به نیروهای خیزش مردمی آن را عناصری برای ادامه جنگ دانست و تاکید کرد باید از تجربه‌های گذشته درس گرفته شود و خطاب به نیروهای افغان گفت که آن‌ها با ده‌ها هزار نیروهای خارجی و تجهیزات آن‌ها کاری نتوانستند انجام دهند و اکنون به تنهایی نیز قادر به انجام کاری نیستند، بنابراین باید برای «حاکمیت نظام اسلامی» همکاری کنند.

رهبر طالبان از علما و بزرگان افغانستان نیز خواست تا با وساطت و “آگاهی بخشی” دیگر نیروهای امنیتی را نیز به دست کشیدن از جنگ و پیوستن به طالبان ترغیب کنند.

وی همچنین مدعی شد که طالبان توجه خاصی به تعلیم و تربیت دارد، در این زمینه تلاش می‌کند و در جنگ‌ها نیز توجه ویژه‌ای به غیرنظامیان دارد.

ملا هبت‌الله طالبان را متعهد به حقوق شهروندی مردم افغانستان دانست و تاکید کرد که این گروه به آزادی بیان متعهد است و از خبرنگاران خواست تا در چارچوب احکام اسلامی، منافع ملی و رعایت اصول ژورنالیسم فعالیت کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید