عبدالله ، نشست قطر :فرصت صلح را از دست ندهیم

0

عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه که رهبری هیات دولت در نشست صلح قطر را به عهده دارد، در مراسم افتتاحیه این نشست گفت که اگر فرصت صلح به هدر برود، «ما در برابر خداوند، مردم و تاریخ و جهان مسئول می‌باشیم».

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ؛ این نشست دو روزه امروز (شنبه، ۲۶ سرطان) میان هیات‌های دولت و طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شده‌است.

عبدالله در آغاز این نشست گفت که مردم افغانستان روزهای دشوار را سپری می‌کنند و جنگ به شدت جریان دارد. به گفته او، قربانی اصلی جنگ مردم هستند.

او افزود که با تمام بزرگان سیاسی و رهبری دولت، مشوره همه‌جانبه صورت گرفته و پیام همه یکی است که «مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید تمام انرژی و توان برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای قطع جنگ و طرح یک آینده‌ مشترک برای مردم افغانستان متمرکز گردد».

رییس شورای عالی مصالحه بیان کرد: «می‌خواهم به وضاحت بگویم که حضور شماری از بزرگان سیاسی افغانستان در این‌جا به شمول اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان که از همه اقوام و گروه‌های اجتماعی نمایند‌گی می‌کنند، پیام‌آور عزم راسخ ما برای تأمین وحدت، مشارکت ملی معنی‌دار جهت نجات کشور از بحران فعلی در حمایت از صلح عادلانه و پایدار می‌باشد».

او تاکید کرد که رسیدن به صلح نیازمند انعطاف‌پذیری هر دو طرف است.

عبدالله افزود که فضای منطقه‌ای و جهانی برای تأمین صلح در کشور فراهم شده‌است.

او با شاره به تشدید خشونت در کشور گفت که باور به راه حل نظامی و یا تاکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جایی نمی‌رسد و «فقط سبب ادامه‌ جنگ به انواع و اشکال متفاوت می‌شود».

عبدالله با بیان اینکه فرصت صلح فراهم شده، گفت که «اگر این فرصت به هدر برود ما همه در برابر خداوند، مردم، تاریخ و جهان مسئول می‌باشیم».

او با اشاره به دستاوردهای دو دهه اخیر در کشور گفت که این واقعیت است که مردم افغانستان به کمک جامعه جهانی در سال‌های پسین دستاوردهای زیادی مثل حق رأی در تعیین زعیم ملی و سرنوشت سیاسی، حقوق و آزادی‌های زنان، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان .. دست یافته‌اند.

عبدالله گفت: «می‌دانیم که برداشت از این دستاوردها بین ما متفاوت است؛ اما باید تفاوت نظریات ما در معرض اراده و قضاوت جمعی مردم قرار گیرد. ما باید از تحمیل برداشت و نظریات خود به گونه‌ غیرصلح‌آمیز خودداری کنیم.»

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید