تقابل غنی و عمران خان در تاشکند

0

اشرف غنی در سخنرانی‌اش در در کنفرانس بین‌المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: اتصال منطقه‌ای، فرصت‌ها و چالش‌ها» در ازبیکستان مدعی شد که ماه گذشته حدود ۱۰ هزار جنگجو از پاکستان و دیگر مناطق وارد افغانستان شده‌اند و برخی گروه‌ها در پاکستان، پیشروی‌های طالبان و تخریب دارایی‌ها دولت افغانستان توسط این گروه را جشن می‌گیرند.

او گفت: “برآوردهای اطلاعاتی نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته بیشتر از ده هزار جنگجو از پاکستان و دیگر مناطق به افغانستان آمده‌اند و همچنین ناظران بین‌المللی هم گفته‌اند که رابطه طالبان با تروریستان بین‌المللی قطع نشده است.”

همچنین آقای غنی گفت که نخست وزیر عمران خان و ژنرالان پاکستانی بارها به او گفته بودند که تسلط طالبان بر افغانستان را به سود پاکستان نمی‌دانند و وعده داده بودند که از تمام نفوذ خود استفاده می‌کنند تا طالبان را متقاعد بسازند که به راه حل سیاسی تن دهند،اما به گفته او برخلاف، همان شبکه‌هایی که در پاکستان از طالبان حمایت می‌کنند، “حالا آنها آشکارا ویرانی‌های ناشی از حملات طالبان در افغانستان را جشن می‌گیرند.”

وقتی نوبت سخنرانی عمران خان رسید، او در جریان سخنرانی توقف کرد تا به حرف‌های رئیس جمهوری افغانستان پاسخ بدهد، وی به سخنان آقای غنی واکنش تندی نشان داد و گفت که پاکستان بارها طالبان را تحت فشار قرار داده است تا بر سر میز مذاکره حاضر شوند.

عمران خان گفت که هدف او از سفر به کابل در ماه نوامبر گذشته این بود که به پاکستان در زمینه صلح افغانستان به عنوان یک کشور دوست دیده شود.

آقای خان گفت کشورش تلاش زیادی کرده است تا طالبان را به مذاکره ترغیب کند. او می‌گوید: “ما در پاکستان به جز عملیات نظامی علیه طالبان، تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا آنها بر سر میز مذاکره بیایند و یک راه حل سیاسی در افغانستان پیدا شود.”

وی افزود، آنچه در افغانستان رخ می‌دهد، بیش از دو دوهه کشمکش و اختلافات عمیق‌است.

نخست‌وزیر پاکستان گفت، هیچ کشوری بیش از پاکستان از نا آرامی و هرج‌و‌مرج در افغانستان متاثر نخواهد شد و هیچ کشوری برای برقراری صلح در افغانستان بیش از پاکستان تلاش نکرده‌است.

آقای خان در پایان گفت: “سرزنش کردن مداوم پاکستان در قبال آنچه در افغانستان می‌گذرد، بسیار غیرمنصفانه است.”

این اظهارات در کنفرانس اوزبکستان در حالی ابراز شد که وزارت امور خارجه پاکستان گفته قرار است یک کنفرانس دو روزه در مورد صلح افغانستان در اسلام آباد برگزار کند که رهبران سیاسی افغانستان برای شرکت در آن دعوت شده‌اند.

با این وجود اما پاکستان همواره متهم به کمک به طالبان بوده و بازی دوگانه آنان در زمین افغانستان نسبت به طالبان باعث شده تا مقامات کشور افغانستان، اعتماد خود را به پاکستان و سیاست های آن نسبت به کشور افغانستان از دست بدهند.

همیشه میان مسئولین حکومتی افغانستان و پاکستان بر سر مسائل این چنینی بحث و مشاجره صورت گرفته است اما این نخستین بار است که عالی ترین مقامات دو کشور یعنی رئیس جمهور افغانستان و نخست وزیر پاکستان رو در رو و در یک اجلاس رسمی در مقابل نمایندگان بسیاری از کشورهای جهان به صورت مستقیم به این موضوع پرداخته شده است.

البته عوامل زیادی دست به دست هم دادند تا کار به این نقطه رسید، عواملی از جمله سقوط پیاپی ولسوالی ها و برخی از گمرکات و مناطق مرزی و همچنین انتشار اخباری مبتنی بر تداوی زخمی های طالبان و برگزاری مراسم تدفین کشته شدگان آنان و همچنین جشن و خوشحالی گروه هایی از هواداران طالبان در پاکستان، از جمله عواملی هستند که پاکستان را در معرض اتهام به پشتیبانی از طالبان قرار می دهد.

در همین حال امرالله صالح شب گذشته در یک یادداشت فیسبکی نوشت که قوای هوایی و ارتش پاکستان، رسماً به ‌طرف افغانستان اخطار داده هرگونه تلاش برای بازپس‌گیری بندر اسپین بولدک با واکنش قوای هوایی پاکستان مواجه خواهد شد.

اما شاه‌محمود قریشی در طی یک مصاحبه تلویزیونی به اظهارات اخیر امرالله صالح واکنش نشان داد و گفت: به نظر من، معاون نخست رییس جمهور بی‌خبر بوده یا بیانیه‌ی غیرمسوولانه ارائه کرده‌است. این کاملاً نادرست است. پاکستان از افغانستان حمایت خواهد کرد، ما می‌خواهیم صلح و ثبات را در افغانستان شاهد باشیم.

این تقابلات میان سران افغانستان و پاکستان نشان دهنده این است که دو طرف به یکدیگر اعتماد ندارند و قدرت گرفتن طالبان در افغانستان نه تنها موجب نزدیک شدن روابط دو کشور در جهت مقابله با تروریزم و برقراری صلح در منطقه نشده است بلکه موجب تشدید اختلافات میان سران دو کشور شده است.

اما هر دو طرف باید بدانند که اکنون زمان مناسبی برای تسویه حساب های سیاسی و تقابلات رسانه ای نیست، بلکه هر دو طرف باید برای بهبود وضع کنونی به یک راه حل سیاسی مشترک برسند، راه حلی که منافع هر دو ملت افغانستان و پاکستان در آن مد نظر باشد.

قطعا به نفع هیچ کدام از کشورهای منطقه از جمله پاکستان نیست که در این شرایط از طالبان حمایت کنند و سران پاکستانی هم به خوبی از این مسأله آگاهی دارند، اما در عمل هنوز دو طرف نتوانسته اند با هم به یک راه حل و توافق سیاسی جامع دست یابند و این ممکن است بر اثر دخالت قدرت های خارجی باشد، همان هایی که در طول این دو دهه در افغانستان ناکام بودند و اکنون نیز به نحوی نمی خواهند تا افغانستان با همسایگان خویش به تفاهم سازنده برسد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید